Administrație

Primăria Vaideeni are 11 proiecte depuse la CNI. Daniel Băluţă şi-a propus să asfalteze peste 30 de kilometri de drumuri de interes local

1.36KVizualizari
În 2020, primarul din Vaideeni, Daniel Băluţă, a depus nu mai puţin de 11 proiecte la CNI, cele mai multe vizând modernizarea unor drumuri, în total fiind vorba de peste 30 de kilometri. Potrivit alesului PSD, dacă toate investiţiile vor fi aprobate, se vor rezolva toate problemele legate de infrastructura rutieră.

„În intenţia noastră, se află şi modernizarea mai multor drumuri agricole afectate de calamităţi”

„Am depus 11 proiecte la CNI, din acest punct de vedere avantajul fiind acela că nu a fost nevoie să trimitem decât solicitarea de finanţare. Când vom fi anunţaţi că documentaţiile ajung în lista-sinteză, ne vom ocupa de celelalte demersuri, în speţă, să facem studiile de fezabilitate şi restul procedurilor. Deci, până ce un proiect nu intră în lista-sinteză, nu e nicio cheltuială din partea primăriei. Am mers la CNI cu tot ce nu ni s-a finanţat în trecut, pe PNDL 2 şi FDI. Avem trei proiecte care vizează asfaltarea a peste 30 de kilometri de drumuri de interes local (în fiecare introducând câte 10-12 km). În intenţia noastră, se mai află şi modernizarea mai multor drumuri agricole care au fost afectate de calamităţi. Am mai depus la Bucureşti şi cererile de finanţare pentru refacerea unor drumuri distruse de furia naturii în trecut. Pe de altă parte, mai aşteptăm finanţare pentru modernizarea şcolii gimnaziale Luca Solomon, din Vaideeni, dar şi pentru refacerea unor torenţi afectaţi de calamităţi. Apoi, ar mai fi vorba de realizarea unor lucrări de modernizare şi amenajare a trotuarelor şi a unui sistem de colectare şi evacuare a apelor pluviale, pe o lungime de 30 km, dar şi de introducere a sistemului de alimentare cu apă în zona Ursuleţu. În fine, la CNI se află şi proiectul de construire a unei săli de sport”, a declarat Daniel Băluţă.

„CNI este un program bun, dar trebuie să se găsească soluţii pentru organizarea la timp a licitaţiilor”

În încheiere, alesul PSD a vorbit în termeni pozitivi despre CNI, despre care spune că e o sursă de finanţare bună pentru toate localităţile. „Din punctul meu de vedere, având în vedere că ni s-au luat de pe cap licitaţiile, mi se pare a fi un program bun. Practic, scapi de balamuc! Am înţeles că e o problemă din cauză că sunt mii de proiecte depuse, dar se pot găsi soluţii în timp. Se pot face, de exemplu, centre regionale ale CNI, după modelul AFIR şi ADR. Sau ca licitaţiile să se facă prin alte instituţii ale statutului, care acum nu au activitate. Ori să se apeleze la experţi, adică să externalizezi serviciile de licitaţie, iar acestea să se deruleze la nivel profesionist, ca în toată Europa. Dacă se doreşte ca ţara să se dezvolte cu adevărat, se pot găsi soluţii pentru fiecare problemă”, a încheiat primarul PSD din Vaideeni, Daniel Băluţă.