duminică, iunie 7, 2026
Politică

Primarul Cosmin Anghelescu (Mateești), despre moțiunea de cenzură la adresa premierului Ilie Bolojan: „Mesajele primite de la locuitori sunt clare: oamenii cer o schimbare!”

173Vizualizari
Pe 5 mai, Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură, pentru care au votat nu mai puțin de 281 de parlamentari, din totalul celor 431 prezenți în sală. Printre cei care au susținut acest demers s-a numărat și primarul din Mateești, Cosmin Anghelescu, care a postat un mesaj pe Faceboook, explicând motivele pentru care nu mai vedea cu ochi buni continuarea guvernării cu Ilie Bolojan. „În ultimele zile, discuțiile despre situația Guvernului au devenit tot mai intense, iar în comunitatea noastră există opinii diferite, ceea ce este firesc într-o societate democratică. În calitate de primar al comunei Mateești, consider esențial să țin cont de realitățile trăite de cetățeni. În ultima perioadă, oamenii din Mateești au resimțit efectele unor măsuri naționale precum creșterea impozitelor, reducerile salariale și închiderea activităților miniere din zonă. Aceste decizii au afectat direct familiile și economia locală. Responsabilitatea mea este să reprezint vocea comunității. Mesajele primite de la mateeșteni sunt clare: oamenii sunt nemulțumiți de direcția actuală a Guvernului și cer o schimbare. Vocea majoritară a comunității din Mateești este că moțiunea de cenzură trebuia votată, ca răspuns la problemele și dificultățile cu care se confruntă oamenii. Indiferent de evoluțiile politice de la nivel național, rămân dedicat să apăr interesele comunei noastre și să susțin măsurile care pot aduce stabilitate și sprijin real pentru Mateești. Sănătate și Doamne-ajută!”, a transmis Cosmin Anghelescu, pe pagina sa de Facebook, în ziua votului pentru moțiunea de cenzură.