Fotbal Național

Robert Popa n-a fost pe placul lui Nicolae Dică, dar face senzaţie acum la FC „U” Craiova. Asta în timp ce fostul rival de la FC Argeş, Răzvan Ducan…

181Vizualizari
În vara anului 2019, Robert Popa (care era legitimat la vremea respectivă la Flacăra Horezu, în Liga a III-a) s-a transferat la FC Argeş Piteşti, formaţie antrenată, în acea perioadă, de Nicolae Dică, nimeni altul decât actualul secund de la naţionala României. Tânărul portar vâlcean n-a stat însă prea mult în Trivale, deoarece n-a fost pe placul fostului jucător din Ghencea. Nicolae Dică l-a preferat pe Răzvan Ducan (un goal-keeper în vârstă de 19 ani), iar Robert Popa s-a întors astfel în Treapt, unde a evoluat până la finele sezonului 2019-2020. În vară, vâlceanul şi-a găsit un nou angajament şi a semnat cu FC „U” Craiova 1948, unde a fost integralist în toate meciurile disputate până în prezent de echipa din Bănie, atât în Liga a II-a, cât şi în Cupa României.

Răzvan Ducan a fost integralist în meciul de pomină Backa Topola – FCSB, din Europa League, când a încasat şase goluri în 120 de minute

În ceea ce-l priveşte pe Răzvan Ducan, portarul preferat de Nicolae Dică la FC Argeş, în faţa lui Robert Popa, acesta s-a remarcat în ultima perioadă doar prin gafe, inclusiv pe plan european. El a fost praf în meciul pe care FCSB l-a disputat în deplasare, cu Backa Topola, în Europa League (câştigat la penaltiuri de bucureşteni, cu 11-10, după 4-4, în timpul regulamentar de joc şi 6-6 după 120 de minute!!!). După acea partidă de pomină, Gigi Becali a renunţat la serviciile sale, iar acesta a semnat cu Turris-Oltul Tr. Măgurele (Liga a II-a).

La Slatina, arbitrul a permis executarea unei lovituri libere, dar apoi s-a răzgândit şi a fluierat sfârşitul reprizei când a văzut că mingea a intrat în poartă

Răzvan Ducan nu-şi dezminte reputaţia de gafeur nici la noua echipă, iar săptămâna trecută a fost cel mai slab om de pe teren în partida pe care teleormănenii au disputat-o în deplasare, la CSM Slatina, unde au pierdut cu 2-1. Scorul putea fi însă mai mare dacă arbitrul Andrei Moroiţă (din Ploieşti) nu le-ar fi anulat adversarilor un gol valabil, marcat în prelungirile primei reprize, în minutul 45+2. Atunci, echipa gazdă a beneficiat de o lovitură liberă de la 17 metri, pe care Ianis Stoica a executat direct pe poartă, iar Răzvan Ducan a scăpat mingea printre picioare, în plasă. Culmea!, imediat după ce a văzut că a fost gol, centralul partidei a anulat însă reuşita şi a anunţat că fluierase deja sfârşitul primei reprize!!! Pentru o asemenea decizie hilară, un arbitru n-ar mai trebui niciodată delegat la nivel naţional! În minutul 66, nici Andrei Moroiţă nu a mai avut însă ce face, când, la o centrare dintr-un corner de pe partea dreaptă, Răzvan Ducan a ieşit pe sub minge, iar un slătinean a înscris în poarta goală, pentru 2-0.
Concluzia: la cum a judecat Nicolae Dică situaţia în urmă cu un an şi jumătate, când l-a preferat pe Răzvan Ducan lui Robert Popa, se pare că fostul antrenor din Trivale merită o „bilă neagră”. Ex-stelistul nu are deloc ochi când e să vadă un talent, din moment ce a lăsat să-i scape Argeşului din mână un superportar ca Robert Popa şi l-a păstrat în lot pe Răzvan Ducan! D’ale antrenorilor şi preferinţele lor ciudate!