vineri, aprilie 19, 2024
Handbal

România a pierdut meciul orgoliilor, cu Ungaria, de la Campionatul European. Lorena Ostase, cea mai bună marcatoare a echipei noastre

752Vizualizari
Luni, 14 decembrie, naţionala de handbal feminin a României a înfruntat Ungaria, în penultimul meci de la Campionatul European. Din păcate, şi de această dată, tricolorele au părăsit terenul învinse, reprezentativa din ţara vecină reuşind să câştige cu scorul de 26-24 (după ce fetele noastre au avut 14-13, la pauză). Echipa noastră a rămas astfel cu o singură victorie la turneul final din Danemarca, împotriva Poloniei (28-24).

Tricolorele au terminat prima repriză în avantaj

Ungaria a început jocul mai bine şi s-a instalat la conducere încă din primele minute ale partidei. Cel mai mare avantaj pe care adversarele l-au avut a fost de trei goluri (7-4, 8-5, 9-6), între minutele 11-16. După 12-10 pentru maghiare (în minutul 21), handbalistele antrenate de Bogdan Burcea şi Robert Licu au marcat de patru ori consecutiv şi au trecut la cârma meciului (14-12, în minutul 27). Tricolorele au intrat însă la vestiare cu o diferenţă minimă (14-13), după ce Ungaria a înscris din nou, în minutul 28.
După pauză, România a menţinut un avantaj de două „lungimi” până în minutul 36, când scorul era 17-15. Elevele lui Gabor Danyi (care pregăteşte şi echipa Audi ETO Gyor) au avut atunci o perioadă fastă, cu trei goluri la rând, şi au întors rezultatul în favoarea lor (18-17, în minutul 42). Apoi, cele două formaţii au mers cap la cap, până în minutul 53, când tabela de marcaj indica echilibrul (22-22). Ungaria a fost însă echipa mai proaspătă pe final şi s-a desprins decisiv la 25-22 (în minutul 58), iar apoi a sărbătorit şi victoria, cu 26-24.
În acest duel, golurile naţionalei României au fost marcate de Lorena Ostase (8) – FOTO, la minge, Cristina Neagu (5), Eliza Buceschi (3), Cristina Laslo (3), Sonia Seraficeanu (2), Nicoleta Dincă (1), Laura Popa (1) şi Ana Maria Iuganu Popa (1).