vineri, februarie 26, 2021
Handbal

Rusia lui Ambros Martin ne-a spulberat şansele la semifinale. România mai are de jucat cu Suedia şi Japonia

221Vizualizari

Graţie victoriei cu Ungaria (28-27), într-o confruntare în care România a revenit uluitor, de la minus şase goluri la pauză, tricolorele au acces în Main Round-ul Campionatului Mondial de handbal feminin. În următoarea fază a competiţiei, echipele din Grupa C au fost împerecheate cu cele din Grupa D, de unde au obţinut biletele pentru faza secundă Rusia (10 puncte), Suedia (8) şi ţara organizatoare, Japonia (6)

Extrema stângă Cristina Florica a marcat un gol în partida cu Rusia

România a început cu un eşec şi cea de-a doua etapă a turneului final, împotriva Rusiei antrenate de spaniolul Ambros Martin, fostul selecţioner al echipei noastre până în urmă cu un an. Adversarele s-au impus cu 28-17 (după 10-10, la pauză). Eşecul s-a conturat pe final, mai precis după minutul 44, când scorul era doar 17-16 pentru Rusia. Din acel moment, elevele lui Ambros Martin au marcat de opt ori consecutiv, iar echipa noastră deloc, astfel că scorul a urcat la 25-16, în minutul 56.
În acest duel, tot Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare (5 goluri), celelalte fiind înscrise de Laura Pristăviţa (2), Gabriela Perianu (2), Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (2), Crina Pintea (1), Anca Polocoşer (1), Patricia Vizitiu (1), Denisa Dedu (1) şi Cristina Florica (1). Extrema stângă a fost jucătoarea de la SCM Rm. Vâlcea care a evoluat cel mai mult cu Rusia (27.01 minute). În rest, din tabăra campioanei României, a mai fost folosită doar Mădălina Zamfirescu (FOTO) – 10.34 minute. Portăriţa Yuliya Dumanska şi pivotul Raluca Băcăoanu s-au aflat pe foaia de joc, dar n-au intrat deloc pe teren, în timp ce Diana Ciucă a văzut meciul din tribună.
Înfrângerea cu Rusia ne-a spulberat şansele de a mai accede în semifinalele Mondialului, iar o clasare în Top 8 este din ce în ce mai puţin probabilă. În ultimele două meciuri din Main Round, România va mai înfrunta Suedia (marţi, 10 decembrie) şi Japonia (miercuri, 11 decembrie). Dacă va pierde şi partida cu formaţia scandinavă, tricolorele nu vor mai avea nicio şansă de a mai juca măcar pentru locul 7.

HANDBAL FEMININ / CAMPIONATUL MONDIAL
Japonia (30 noiembrie – 15 decembrie 2019)

Main Round / Grupa I

Rezultate valabile din faza I

Etapa a 2-a

• Duminică, 1 decembrie:
Coreea de Sud – Danemarca 26-26 (13-10)

Etapa a 3-a

• Marţi, 3 decembrie:
Norvegia – Serbia 28-25 (13-12)
Danemarca – Germania 25-26 (11-13)

Etapa a 4-a

• Joi, 5 decembrie:
Serbia – Olanda 23-36 (12-20)

Etapa a 5-a

• Vineri, 6 decembrie:
Olanda – Norvegia 30-28 (14-18)
Germania – Coreea de Sud 27-27 (15-14)

Rezultate înregistrate în faza a II-a

Etapa 1

• Duminică, 8 decembrie:
Serbia – Coreea de Sud 36-33 (21-16)
Olanda – Germania 23-25 (12-11)
Norvegia – Danemarca 22-19 (12- 9)

Etapa a 2-a

• Luni, 9 decembrie:
Germania – Serbia 28-29 (17-19)
Danemarca – Olanda 27-24 (14- 9)
Coreea de Sud – Norvegia 25-36 (10-20)

Clasament

1. Norvegia 4 3 0 1 114- 99 6p.
2. Germania 4 2 1 1 106-104 5p.
3. Olanda 4 2 0 2 113-103 4p.
4. Serbia 4 2 0 2 113-125 4p.
5. Danemarca 4 1 1 2 97- 98 3p.
6. Coreea de Sud 4 0 2 2 111-125 2p.
• echipele care se vor clasa pe primele două locuri se vor califica în semifinale

Etapa a 3-a

• Miercuri, 11 decembrie:
Olanda – Coreea de Sud (Ora 08.00)
Serbia – Danemarca (Ora 11.00)
Norvegia – Germania (Ora 13.30)

Main Round / Grupa II

Rezultate valabile din faza I

Etapa 1

• Sâmbătă, 30 noiembrie:
România – Spania 16-31 ( 9-16)

Etapa a 3-a

• Marţi, 3 decembrie:
Suedia – Japonia 34-26 (20-13)

Etapa a 4-a

• Miercuri, 4 decembrie:
Muntenegru – România 27-26 (11-12)

• Joi, 5 decembrie:
Japonia – Rusia 23-33 (16-16)

Etapa a 5-a

• Vineri, 6 decembrie:
Muntenegru – Spania 26-27 (14-14)
Rusia – Suedia 30-22 (16-12)

Rezultate înregistrate în faza a II-a

Etapa 1

• Duminică, 8 decembrie:
România – Rusia 18-27 (10-10)
Muntenegru – Japonia 30-26 (14-11)
Spania – Suedia 28-28 (14- 8)

Clasament

1. Rusia 3 3 0 0 90-63 6p.
2. Spania 3 2 1 0 86-70 5p.
3. Muntenegru 3 2 0 1 83-79 4p.
4. Suedia 3 1 1 1 84-84 3p.
5. Japonia 3 0 0 3 75-97 0p.
6. România 3 0 0 3 60-85 0p.
• echipele care se vor clasa pe primele două locuri se vor califica în semifinale

Etapa a 2-a

• Marţi, 10 decembrie:
Rusia – Muntenegru (Ora 08.00)
Japonia – Spania (Ora 11.00)
Suedia – România (Ora 13.30)

Etapa a 3-a

• Miercuri, 11 decembrie:
Spania – Rusia (Ora 08.00)
România – Japonia (Ora 11.00)
Muntenegru – Suedia (Ora 13.30)

Meciul pentru locurile 7-8

• Vineri, 13 decembrie:
Locul 4 / Grupa I – Locul 4 / Grupa II (Ora 04.30)

Meciul pentru locurile 5-6

• Vineri, 13 decembrie:
Locul 3 / Grupa I – Locul 3 / Grupa II (Ora 07.30)

Semifinale

• Vineri, 13 decembrie:
Locul 1 / Grupa I – Locul 2 / Grupa II (Ora 10.30)
Locul 1 / Grupa II – Locul 2 / Grupa I (Ora 13.30)

Finala pentru locurile 3-4

• Duminică, 15 decembrie:
Învinsele din semifinale (Ora 10.30)

Finala pentru locurile 1-2

• Duminică, 15 decembrie:
Învingătoarele din semifinale (Ora 13.30)

NOTĂ: Orele de start ale meciurilor sunt cele din România.