Handbal

S-a aflat când va avea loc super-meciul CSM Bucureşti – SCM Rm. Vâlcea! Finala pentru titlu se va juca în martie

1.28KVizualizari

Săptămâna trecută, CSM Bucureşti a depăşit obstacolul SCM Gloria Buzău, unde s-a impus la limită, cu scorul de 28-27. Meciul a fost unul foarte încrâncenat, gruparea din Capitală fiind condusă chiar şi cu trei goluri în prima repriză (9-6). După pauză, elevele lui Adrian Vasile au trecut însă la cârma partidei şi s-au distanţat la patru goluri pe final (26-22, 28-24). Buzoiencele au marcat de trei ori la rând în ultimele trei minute, dar n-au putut să smulgă in extremis măcar un punct!

Cristina Neagu & Co. s-au împiedicat uluitor, miercurea aceasta, de Minaur Baia Mare

Nu la fel de bine au stat lucrurile pentru Cristina Neagu & Co. în partida care a avut loc miercuri, 5 februarie, când CSM Bucureşti a terminat doar la egalitate meciul de pe teren propriu cu Minaur Baia Mare. Confruntarea s-a încheiat cu scorul de 24-24, iar ultimele minute ale acesteia au semănat cu cele de la Buzău. „Tigroaicele” au condus toată partida şi aveau 23-20, în minutul 54, după care au încasat patru goluri la rând (23-24)! Rezultatul final a fost stabilit de Andrea Lekic, când mai erau doar 13 secunde de joc.
În urma acestui rezultat, SCM Rm. Vâlcea şi CSM Bucureşti se află la egalitate de puncte în fruntea ierarhiei (fiecare având câte 37), dar echipa antrenată de Florentin Pera are un meci mai puţin jucat (14, faţă de cele 15 ale trupei din Capitală).

Derbiul Ligii Florilor a fost programat după încheierea Main Round-ului Ligii Campionilor

Cel mai probabil, supremaţia pe plan intern ar putea fi tranşată în meciul direct dintre cele două rivale, care se va disputa în Capitală, în cadrul etapei a 18-a. În condiţiile în care SCM Rm. Vâlcea s-a impus cu 20-19 în tur, în Sala Traian, elevele lui Adrian Vasile au nevoie de o victorie la cel puţin două goluri diferenţă pentru a recâştiga trofeul numărul 1 pe plan intern.
Iniţial, FRH a programat derbiul Ligii Florilor pentru miercuri, 26 februarie, dar ziua a fost schimbată de comun acord cu oficialii celor două echipe. Astfel, potrivit unor informaţii de ultimă oră apărute în spaţiul public, finala pentru titlul naţional se va juca miercuri, 11 martie. Adică, după ce se vor termina toate meciurile din Main Round-ul Ligii Campionilor, competiţie în care ambele grupări sunt angrenate.