joi, februarie 29, 2024
Fotbal Național

S-a încheiat sezonul regular al Ligii a II-a! Runda inaugurală din play-off şi play-out va avea loc la finele acestei săptămâni

294Vizualizari
Week-end-ul trecut, s-a încheiat sezonul regular al Ligii a II-a, toate meciurile din ultima rundă fiind programate duminică, 12 martie, de la aceeaşi oră (13.00). Echipele clasate pe primele şase poziţii vor evolua mai departe în play-off şi se vor bate pentru promovare în Liga I, în timp ce formaţiile de pe locurile 7-20 vor juca în play-out şi se vor duela pentru a evita retrogradarea în Liga a III-a.
Spre deosebire de Liga I, echipele din Liga a II-a vor începe a doua parte a campionatului cu punctele acumulate în sezonul regular. Altfel, însă, linia de clasament a participantelor (indiferent că vor evolua în play-off sau în play-out) va fi 0 (la victorii, egaluri, înfrângeri şi golaveraj).

Programele play-off-ului şi play-out-ului Ligii a II-a au fost stabilite prin tragere la sorţi

Regulamentul de desfăşurare a campionatului din anii precedenţi. În partea superioară a clasamentului, cele şase echipe se vor înfrunta tur-retur, pe parcursul a 10 etape. La final, formaţiile de pe poziţiile 1-2 vor promova direct, iar cele de pe 3-4 vor disputa meciuri de baraj, tur-retur, cu grupările de pe locurile 7-8 din play-out-ul Ligii I, în sistem încrucişat. Astfel, echipa de pe locul 7 din play-out-ul Ligii I se va duela cu echipa de pe locul 4 în play-off-ul Ligii a II-a, iar cea de pe locul 8 în play-out-ul Ligii I o va înfrunta pe cea de pe locul 3 în play-off-ul Ligii a II-a. Meciurile se vor disputa pe 27 mai (turul) şi, respectiv, pe 3 iunie (returul).
În schimb, în partea inferioară a ierarhiei Ligii a II-a, echipele de pe poziţiile 7-20 după prima fază au fost împărţite în două grupe, în funcţie de locul ocupat la finele sezonului regulat. În Grupa A, vor evolua formaţiile clasate pe 7, 10, 11, 14, 15, 18 şi 19, iar în Grupa B vor juca grupările de pe locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17 şi 20. În ambele grupe din play-out, participantele se vor întâlni o singură dată, deci în total au fost programate câte 7 runde. Din fiecare grupă de play-out, vor pica direct în eşalonul inferior (Liga a III-a) ultimele două clasate (locurile 6 şi 7), iar echipele de pe poziţiile 5 vor disputa un baraj între ele, tur-retur, de menţinere în Liga a II-a, la finele căruia învingătoarea se va salva de la retrogradare. Duelurile vor avea loc pe 14 şi 21 mai.
Programele play-off-ului şi play-out-ului (ambele grupe), au fost stabilite prin tragere la sorţi, care s-a desfăşurat luni, 13 martie, la sediul FRF. Prima etapă din cea de-a doua parte a campionatului va avea loc chiar la finele acestei săptămâni.

LIGA A II-A

Etapa 18

Marţi, 7 martie
GLORIA BUZĂU – UNIREA SLOBOZIA 3-1
Viktor Angelov (11), Valentin Alexandru (17 – penalti), Pablo Gaitan (44) / Gabriel Lazăr (62)

Etapa 19 (ultima din sezonul regular)

Duminică, 12 martie
UNIREA SLOBOZIA – FC BRAŞOV 2-2
Ciprian Rus (28), Serge Ekollo (79) / Milcho Angelov (34, 66)
MINAUR BAIA MARE – GLORIA BUZĂU 1-1
Senad Jarovic (45+3) / Alexandru Boiciuc (89)
RIPENSIA TIMIŞOARA – CSA STEAUA BUCUREŞTI 0-2
Ştefan Bodişteanu (55), David Matei (80)
METALOGLOBUS – CONCORDIA CHIAJNA 2-1
Dragoş Huiban (40 – penalti), Milos Zukanovic (89) / Mihai Constantinescu (78)
CSM SLATINA – UNIREA DEJ 1-1
Constantin Radu (57) / Alexandru Pop (34)
AFK CSIKSZEREDA – VIITORUL PANDURII TG. JIU 1-2
Lorant Kovacs (80 – penalti) / Alin Ţegle (68 – penalti), Claudiu Dragu (90+2)
CSC DUMBRĂVIŢA – OŢELUL GALAŢI 1-1
Alexandru Piftor (11) / Octavian Ursu (14)
CSM POLI IAŞI – PROGRESUL SPARTAC 3-1
Alin Roman (45+1), Shayon Harrison (49), Alexandru Musi (60) / Vlad Marica (86)
DINAMO BUCUREŞTI – POLI TIMIŞOARA 1-1
Daniel Iglesias (45+1) / Cătălin Oanea (81)
UNIREA CONSTANŢA – CSC ŞELIMBĂR 0-3
Alexandru Luca (34), Ionuţ Năstăsie (52 – penalti), Denis Ursu (84)

Clasament la finele sezonului regular

1. CSA STEAUA BUCUREŞTI 19 12 4 3 37-18 40p.
2. CSM POLI IAŞI 19 12 4 3 30-14 40p.
3. OŢELUL GALAŢI 19 10 6 3 21-12 36p.
4. UNIREA DEJ 19 8 8 3 30-25 32p.
5. GLORIA BUZĂU 19 8 7 4 27-21 31p.
6. DINAMO BUCUREŞTI 19 9 4 6 27-18 31p.
7. UNIREA SLOBOZIA 19 8 7 4 30-17 31p.
8. CONCORDIA CHIAJNA 19 9 2 8 22-17 29p.
9. FC BRAŞOV 19 7 7 5 26-20 28p.
10. CSM SLATINA 19 6 9 4 18-11 27p.
11. FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 19 7 5 7 25-18 26p.
12. VIITORUL PANDURII TG. JIU 19 8 1 10 22-28 25p.
13. CSC DUMBRĂVIŢA 19 7 3 9 24-34 24p.
14. CSC ŞELIMBĂR 19 6 6 7 19-22 24p.
15. METALOGLOBUS BUCUREŞTI 19 6 3 10 18-22 21p.
16. PROGRESUL SPARTAC 19 3 8 8 17-28 17p.
17. RIPENSIA TIMIŞOARA 19 4 4 11 16-23 16p.
18. MINAUR BAIA MARE 19 3 7 9 18-29 16p.
19. POLI TIMIŞOARA 19 2 7 10 13-29 13p.
20. UNIREA CONSTANŢA 19 4 0 15 15-49 12p.
*) pentru departajarea celor trei echipe care au terminat la egalitate de puncte pe locurile 5-7 s-a alcătuit un clasament separat, pe baza rezultatelor înregistrate între acestea (Gloria Buzău – Dinamo Bucureşti 1-0, Dinamo Bucureşti – Unirea Slobozia 1-0, Gloria Buzău – Unirea Slobozia 3-1), care a avut următoarea configuraţie finală: 1) Gloria Buzău – 6p. (5-2); 2) Dinamo Bucureşti – 3p. (2-2); 3) Unirea Slobozia – 0p. (1-4). Echipele Gloria Buzău şi Dinamo Bucureşti au ocupat poziţiile 5 şi 6 şi s-au calificat în play-off
*) în alte două situaţii în care câte două echipe au terminat la egalitate de puncte la finele sezonului regulat, pentru stabilirea clasamentului final s-a ţinut cont de rezultatele directe consemnate între acestea (CSA Steaua Bucureşti – CSM Poli Iaşi 2-1 şi CSC Şelimbăr – CSC Dumbrăviţa 0-3), în timp ce într-un alt caz a contat până la urmă golaverajul general al fiecărei echipe, în condiţiile în care meciul direct s-a încheiat cu o remiză (Minaur Baia Mare – Ripensia Timişoara 1-1)

LIGA A II-A • PLAY-OFF

Clasament

1. CSA STEAUA BUCUREŞTI 0 0 0 0 0-0 40p.
2. CSM POLI IAŞI 0 0 0 0 0-0 40p.
3. OŢELUL GALAŢI 0 0 0 0 0-0 36p.
4. UNIREA DEJ 0 0 0 0 0-0 32p.
5. GLORIA BUZĂU 0 0 0 0 0-0 31p.
6. DINAMO BUCUREŞTI 0 0 0 0 0-0 31p.

Program competiţional

Etapa 1 (sâmbătă, 18 martie) *):
OÂELUL GALAŢI – CSM POLI IAŞI
CSA STEAUA BUCUREŞTI – UNIREA DEJ
DINAMO BUCUREŞTI – GLORIA BUZĂU
*) în retur, etapa a 6-a se va disputa sâmbătă, 29 aprilie
Etapa a 2-a (sâmbătă, 1 aprilie) *):
CSM POLI IAŞI – GLORIA BUZĂU
UNIREA DEJ – DINAMO BUCUREŞTI
OŢELUL GALAŢI – CSA STEAUA BUCUREŞTI
*) în retur, etapa a 7-a se va disputa sâmbătă, 6 mai
Etapa a 3-a (sâmbătă, 8 aprilie) *):
CSA STEAUA BUCUREŞTI – CSM POLI IAŞI
DINAMO BUCUREŞTI – OŢELUL GALAŢI
GLORIA BUZĂU – UNIREA DEJ
*) în retur, etapa a 8-a se va disputa miercuri, 10 mai
Etapa a 4-a (vineri, 14 aprilie) *):
CSM POLI IAŞI – UNIREA DEJ
OŢELUL GALAŢI – GLORIA BUZĂU
CSA STEAUA BUCUREŞTI – DINAMO BUCUREŞTI
*) în retur, etapa a 9-a se va disputa sâmbătă, 13 mai
Etapa a 5-a (sâmbătă, 22 aprilie) *):
DINAMO BUCUREŞTI – CSM POLI IAŞI
GLORIA BUZĂU – CSA STEAUA BUCUREŞTI
UNIREA DEJ – OŢELUL GALAŢI
*) în retur, etapa a 10-a se va disputa sâmbătă, 20 mai
LIGA A II-A • PLAY-OUT

Grupa A / Clasament

1. UNIREA SLOBOZIA 0 0 0 0 0-0 31p.
2. CSM SLATINA 0 0 0 0 0-0 27p.
3. FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 0 0 0 0 0-0 26p.
4. CSC ŞELIMBĂR 0 0 0 0 0-0 24p.
5. METALOGLOBUS BUCUREŞTI 0 0 0 0 0-0 21p.
6. MINAUR BAIA MARE 0 0 0 0 0-0 16p.
7. POLI TIMIŞOARA 0 0 0 0 0-0 13p.

Grupa A / Program competiţional

Etapa 1 (sâmbătă, 18 martie)
MINAUR BAIA MARE – POLI TIMIŞOARA
FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – CSM SLATINA
UNIREA SLOBOZIA – CSC ŞELIMBĂR
METALOGLOBUS BUCUREŞTI – STĂ
Etapa a 2-a (sâmbătă, 1 aprilie)
CSM SLATINA – UNIREA SLOBOZIA
POLI TIMIŞOARA – FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
METALOGLOBUS – MINAUR BAIA MARE
CSC ŞELIMBĂR – STĂ
Etapa a 3-a (sâmbătă, 8 aprilie)
FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – METALOGLOBUS
UNIREA SLOBOZIA – POLI TIMIŞOARA
CSC ŞELIMBĂR – CSM SLATINA
MINAUR BAIA MARE – STĂ
Etapa a 4-a (vineri, 14 aprilie)
POLI TIMIŞOARA – CSC ŞELIMBĂR
METALOGLOBUS – UNIREA SLOBOZIA
MINAUR BAIA MARE – FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
CSM SLATINA – STĂ
Etapa a 5-a (sâmbătă, 22 aprilie)
UNIREA SLOBOZIA – MINAUR BAIA MARE
CSC ŞELIMBĂR – METALOGLOBUS
CSM SLATINA – POLI TIMIŞOARA
FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – STĂ
Etapa a 6-a (sâmbătă, 29 aprilie)
METALOGLOBUS – CSM SLATINA
MINAUR BAIA MARE – CSC ŞELIMBĂR
FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC – UNIREA SLOBOZIA
POLI TIMIŞOARA – STĂ
Etapa a 7-a (sâmbătă, 6 mai)
CSC ŞELIMBĂR – FK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC
CSM SLATINA – MINAUR BAIA MARE
POLI TIMIŞOARA – METALOGLOBUS
UNIREA SLOBOZIA – STĂ

LIGA A II-A • PLAY-OUT

Grupa B / Clasament

1. CONCORDIA CHIAJNA 0 0 0 0 0-0 29p.
2. FC BRAŞOV 0 0 0 0 0-0 28p.
3. VIITORUL PANDURII TG. JIU 0 0 0 0 0-0 25p.
4. CSC DUMBRĂVIŢA 0 0 0 0 0-0 24p.
5. PROGRESUL SPARTAC 0 0 0 0 0-0 17p.
6. RIPENSIA TIMIŞOARA 0 0 0 0 0-0 16p.
7. UNIREA CONSTANŢA 0 0 0 0 0-0 12p.

Grupa B / Program competiţional

Etapa 1 (sâmbătă, 18 martie)
FC BRAŞOV – VIITORUL PANDURII TG. JIU
UNIREA CONSTANŢA – CSC DUMBRĂVIŢA
RIPENSIA TIMIŞOARA – CONCORDIA CHIAJNA
PROGRESUL SPARTAC – STĂ
Etapa a 2-a (sâmbătă, 1 aprilie)
CSC DUMBRĂVIŢA – RIPENSIA TIMIŞOARA
VIITORUL PANDURII TG. JIU – UNIREA CONSTANŢA
PROGRESUL SPARTAC – FC BRAŞOV
CONCORDIA CHIAJNA – STĂ
Etapa a 3-a (sâmbătă, 8 aprilie)
UNIREA CONSTANŞA – PROGRESUL SPARTAC
RIPENSIA TIMIŞOARA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
CONCORDIA CHIAJNA – CSC DUMBRĂVIŢA
FC BRAŞOV – STĂ
Etapa a 4-a (vineri, 14 aprilie)
VIITORUL PANDURII TG. JIU – CONCORDIA CHIAJNA
PROGRESUL SPARTAC – RIPENSIA TIMIŞOARA
FC BRAŞOV – UNIREA CONSTANŢA
CSC DUMBRĂVIŢA – STĂ
Etapa a 5-a (sâmbătă, 22 aprilie)
RIPENSIA TIMIŞOARA – FC BRAŞOV
CONCORDIA CHIAJNA – PROGRESUL SPARTAC
CSC DUMBRĂVIŢA – VIITORUL PANDURII TG. JIU
UNIREA CONSTANŢA – STĂ
Etapa a 6-a (sâmbătă, 29 aprilie)
PROGRESUL SPARTAC – CSC DUMBRĂVIŢA
FC BRAŞOV – CONCORDIA CHIAJNA
UNIREA CONSTANŢA – RIPENSIA TIMIŞOARA
VIITORUL PANDURII TG. JIU – STĂ
Etapa a 7-a (sâmbătă, 6 mai)
CONCORDIA CHIAJNA – UNIREA CONSTANŢA
CSC DUMBRĂVIŢA – FC BRAŞOV
VIITORUL PANDURII TG. JIU – PROGRESUL SPARTAC
RIPENSIA TIMIŞOARA – STĂ