marți, iunie 16, 2026
Fotbal Național

SCM Rm. Vâlcea a ajuns la „borna 21” de… meciuri fără înfrângere în actualul sezon al Ligii a III-a

748Vizualizari
SCM Rm. Vâlcea își păstrează invincibilitatea în Liga a III-a și după cea de-a treia etapă din play-off, care a avut loc în week-end. Vineri, 4 aprilie, „municipalii” din Zăvoi au remizat în deplasare cu Unirea Bascov, scor 2-2 (după 1-1, la pauză).
Așa cum era de așteptat, echipa din Argeș „și-a vândut scump pielea”, ca dovadă în acest sens fiind faptul că a condus cu 1-0 și 2-1, însă elevii lui Eugen Beza au egalat de fiecare dată. În prima repriză, Alexandru Troană a punctat în minutul 22, iar pentru SCM Rm. Vâlcea a marcat atacantul Cosmin Neagu (33). După revenirea de la vestiare, în minutul 66, Ionuț Teodorescu a făcut 2-1 pentru Unirea Bascov, iar Alexandru Sălcianu a peceltuit rezultatul final, în minutul 69.
În acest meci, care a avut loc pe stadionul cu gazon sintetic de la Bradu, SCM Rm. Vâlcea a aliniat următorul „unsprezece” de start: Răzvan Gherguș – Cătălin Pîrvulescu, Alexandru Dandea, Alexandru Sălcianu, Răzvan Tamași, Alexandru Dinoci, Denis Brînzan, Alexandru Zaharia, Cosmin Neagu, Bogdan Rusu, Gabriel Dodoi. Pe banca de rezerve s-au aflat Claudiu Belu Iordache, Adrian Bărbuți, Florin Pârvu, Ovidiu Popescu, Vlad Ionescu, Riccardo Grigorescu, Sebastian Ivan, Patrick Tancău și Adrian Saraolu.
Sursă foto: Facebook Sport Club Municipal Râmnicu Vâlcea