sâmbătă, aprilie 13, 2024
Handbal

SCM Rm. Vâlcea a făcut spectacol cu Praktiker-Vac, în runda inaugurală din grupele Ligii Europene. Elevele lui Bent Dahl – lidere în Grupa D!

444Vizualizari
Duminică, 8 ianuarie, SCM Rm. Vâlcea a disputat primul meci oficial din acest an, care a contat pentru runda inaugurală din Grupa D a Ligii Europene. Handbalistele pregătite de norvegianul Bent Dahl au înfruntat-o, pe teren propriu, pe Praktiker-Vac, din Ungaria, în faţa căreia s-au impus, aşa cum era de aşteptat, cât se poate de categoric, cu scorul de 40-30 (după 21-18, la pauză). La fel ca în duelurile directe din ediţia precedentă, când cele două echipe s-au întâlnit în aceeaşi fază a competiţiei, „municipalele” au profitat din plin de tinereţea şi lipsa de experienţă din tabăra adversă şi şi-au etalat calităţile ofensive, iar golurile au picat la „foc automat”. Iar asta spre încântarea spectatorilor vâlceni, care au umplut, din nou, Sala Traian, ca în vremurile bune ale Oltchim-ului!

După ce au fost conduse cu 16-10, maghiarele au marcat de şase ori consecutiv (!!!) şi au egalat

Dacă e să ţinem cont de ce s-a întâmplat în prima repriză, nimic nu avea să prevestească diferenţa mare de la final. La început, s-a mers cap la cap, cu goluri de ambele părţi, iar în minutul 6 scorul era egal (4-4). Acela a fost momentul când SCM Rm. Vâlcea a apăsat prima oară mai serios pe acceleraţie, prin patru goluri la rând, astfel că s-a desprins la 8-4 (în minutul 10). Ulterior, ecartul a crescut la cinci „lungimi” (10-5, în minutul 13) şi chiar la şase, avantaj care s-a consemnat în trei rânduri (14-8, 15-9 şi 16-10, între minutele 17-19). Elevele lui Bent Dahl au avut apoi o cădere inexplicabilă, iar acest lucru i-a permis echipei maghiare să înscrie de şase ori consecutiv (!!!) şi să egaleze situaţia pe tabela de marcaj: 16-16 (în minutul 25). Până în minutul 28, s-a menţinut echilibrul (17-17 şi 18-18), dar Vâlcea s-a trezit pe final de repriză şi a intrat totuşi la vestiare cu un avans de trei goluri (21-18).

Avantajul maxim pe care „municipalele” l-au avut în repriza secundă a fost de 13 goluri (39-26)

Cel de-al doilea mitan a fost unul aproape fără istoric. După 22-19, SCM s-a desprins la 24-19 (în minutul 34), iar apoi la 27-20 (în minutul 36). Trupa antrenată de Bent Dahl a încasat în continuare trei goluri la rând, iar scorul a devenit 27-23 (în minutul 41), aceasta fiind ultima tresărire de orgoliu a unguroaicelor, pentru că, ulterior, nimic nu a mai stat în calea „municipalelor”. După 30-23 (în minutul 43), Praktiker-Vac a marcat pentru 30-24, după care echipa vâlceană a mărit diferenţa la 35-24 (în minutul 50). Mai mult decât atât, după 35-25, ecartul a ajuns la 12 „lungimi” (37-25, în minutul 52), iar după 37-26 – chiar la 13 goluri (39-26, în minutul 56). Avantajul maxim din acest duel s-a repetat încă o dată (40-27, în minutul 58), pentru ca, pe final, formaţia vizitatoare să puncteze de trei ori la rând, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 40-30 pentru SCM.

Asma Elghaoui şi Iryna Glibko au marcat câte 9 goluri şi au fost cele mai prolifice de la SCM

În această partidă, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Asma Elghaoui (9), Iryna Glibko (9), Elin Hansson (6), Asuki Fujita (5), Daniela De Jong (4), Daria Bucur (3), Bobana Klikovac (2), Yevheniia Levchenko (1) şi Corina Lupei (1). Altfel, portăriţa Isabell Roch a încheiat meciul cu un procentaj de 33,33 %, după ce a apărat 7 dintre cele 21 de şuturi ale adversarelor, iar Daciana Hosu a terminat cu 16,67 %, în condiţiile în care a blocat doar 3 dintre cele 18 mingi ale maghiarelor.
După acest suces concludent, SCM Rm. Vâlcea s-a instalat în fruntea Grupei D din Liga Europeană. Elevele lui Bent Dahl au un golaveraj mai bun decât Thurnger HC, care s-a impus, de asemenea, în prima primă rundă, pe teren propriu, în faţa echipei Paris 92, dar cu scorul de 28-24.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea