sâmbătă, aprilie 20, 2024
Handbal

SCM Rm. Vâlcea a predat o nouă lecţie de handbal Daciei Mioveni şi şi-a consolidat locul 3 în Liga Florilor. Vezi clasamentul la zi!

773Vizualizari
SCM Rm. Vâlcea a câştigat fără probleme confruntarea pe care a disputat-o, în această după amiază, în deplasare, cu Dacia Mioveni. Formaţia din Sala Traian s-a impus cu 32-24 (după 14-10, la pauză), meciul fiind controlat de la un capăt la celălalt de elevele lui Bent Dahl.
Fapt mai rar întâlnit în handbal, argeşencele nu a fost niciodată în avantaj, echilibrul fiind consemnat doar în minutul 2, când scorul a fost egal (1-1). În rest, SCM s-a aflat mereu la conducere şi s-a distanţat, încet, dar sigur, pe tabela de marcaj. În prima repriză, diferenţa maximă a fost de cinci goluri (9-4, în minutul 13), în timp ce, după pauză, cel mai mare ecart dintre cele două combatante a fost de nouă „lungimi” şi s-a consemnat de patru ori (24-15, 25-16, 26-17, între minutele 42 şi 44), iar apoi şi pe final (32-23, în minutul 58).
În partida de la Mioveni, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Daria Bucur (7), Corina Lupei (6) – FOTO, la minge – , Asma Elghaoui (5), Iryna Glibko (5), Kristina Liscevic (3), Olga Gorshenina (2), Bobana Klikovac (2) şi Zeljka Nikolic (2).
Aceasta a fost cea de-a treia victorie (dar şi cea mai clară!) pe care SCM Rm. Vâlcea a obţinut-o în faţa Daciei Mioveni în sezonul actual, după 30-25, pe teren propriu (în turul Ligii Florilor) şi 24-18 în deplasare (în optimile Cupei României).

SCM Rm. Vâlcea mai are două mari obstacole până la final: Minaur Baia Mare şi Rapid Bucureşti

După cele două succese repurtate în această săptămână (39-26 cu CSM Slatina, în Sala Traian, şi 32-24, în deplasare, cu Dacia Mioveni), SCM Rm. Vâlcea şi-a consolidat locul 3 în clasamentul Ligii Florilor. În prezent, echipa din Sala Traian are 43 de puncte, în timp ce principalele urmăritoare, Minaur Baia Mare şi Măgura Cisnădie, au adunat doar câte 39, ultima dintre acestea având şi un meci în plus jucat. Formaţia antrenată de Bent Dahl are avantajul că mai are de disputat restanţa lejeră cu CSM Deva, în deplasare, pe care fetele noastre nu au cum să n-o câştige, ceea ce înseamnă că vor avea sigur încă 3 puncte în cont.
Lupta pentru podium este însă departe de a fi decisă, mai ales că gruparea din Sala Traian mai are programate încă două meciuri complicate până la final, cu Minaur Baia Mare (în deplasare) şi Rapid Bucureşti (pe teren propriu), formaţia din Giuleşti fiind angrenată, în continuare, în lupta pentru câştigarea titlului naţional.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea

HANDBAL FEMININ • LIGA FLORILOR

Etapa a 21-a

Joi, 7 aprilie
MĂGURA CISNĂDIE – CSM BUCUREŞTI 19-36 ( 9-15)
Sâmbătă, 9 aprilie
HC ZALĂU – RAPID BUCUREŞTI 19-26 (11-13)
CSM SLATINA – CSM DEVA 27-23 (16-11)
CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI – SCM CRAIOVA 19-35 ( 8-19)
DACIA MIOVENI 2012 – SCM RM. VÂLCEA 24-32 (10-14)
DUNĂREA BRĂILA – SCM GLORIA BUZĂU (17.00)
Duminică, 10 aprilie
MINAUR BAIA MARE – GLORIA 2018 BISTRIŢA-NĂSĂUD (11.00)

Clasament

1. RAPID BUCUREŞTI 21 18 0 3 631-544 54p.
2. CSM BUCUREŞTI 21 17 2 2 629-479 53p.
3. SCM RM. VÂLCEA 20 14 1 5 576-525 43p.
4. MINAUR BAIA MARE 20 13 0 7 571-549 39p.
5. MĂGURA CISNĂDIE 21 13 0 8 567-550 39p.
6. SCM GLORIA BUZĂU 20 12 1 7 543-512 37p.
7. HC ZALĂU 21 11 1 9 474-472 34p.
8. DUNĂREA BRĂILA 20 10 1 9 538-516 31p.
9. SCM CRAIOVA 21 9 2 10 544-542 29p.
10. GLORIA BISTRIŢA-NĂSĂUD 20 8 2 10 520-492 26p.
11. CSM SLATINA 21 7 0 14 529-573 21p.
12. DACIA MIOVENI 21 6 0 15 483-539 18p.
13. CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI 21 1 0 20 481-626 3p.