luni, iunie 24, 2024
Handbal

SCM Rm. Vâlcea a trecut lejer de obstacolul CSM Slatina şi a urcat pe podium în Liga Florilor. Rezultatele etapei şi clasamentul!

488Vizualizari
Sâmbătă, 30 octombrie, SCM Rm. Vâlcea a bifat cea de-a patra victorie consecutivă sub comanda antrenorului norvegian Bent Dahl. După succesele cu CSM Bucureşti (31-30), Măgura Cisnădie (23-21) şi Dunărea Brăila (32-27), de această dată, „victima” s-a numit CSM Slatina, de care echipa din Sala Traian a dispus lejer, chiar în deplasare, cu 31-23 (după 17-11, la pauză). Aşa cum o arată şi diferenţele de scor înregistrate în cele două reprize, vâlcencele au obţinut o izbândă fără dubii în faţa grupării pregătite de Victorina Bora.
În această partidă, golurile echipei noastre au fost marcate de Cristina Florică (7), Iryna Glibko (7), Zeljka Nikolic (6), Bobana Klikovac (4), Mireya Gonzalez Alvarez (3), Olga Gorshenina (2) şi Kristina Liscevic (2). De-a lungul meciului de la Slatina, formaţia din Sala Traian a beneficiat de şapte aruncări de la 7 metri, din care a transformat doar patru, toate prin Iryna Glibko (în minutele 2, 25, 52 şi 58). Ucraineanca a ratat însă o „lovitură de pedeapsă”, în minutul 38, celelalte două fiind irosite de sârboaica Zeljka Nikolic (în minutul 39) şi de spanioloaica Mireya Gonzalez Alvarez (în minutul 43).
După acest succes, SCM Rm. Vâlcea a urcat pe podium în Liga Florilor, cu 16 puncte. Acelaşi punctaj îl are şi CSM Bucureşti, însă „tigroaicele” sunt superioare pentru că au un golaveraj mai bun (+32, faţă de +18, al echipei noastre). Lidera clasamentului este, în continuare, Rapid Bucureşti (18 puncte).

HANDBAL FEMININ / LIGA FLORILOR

Etapa a 6-a

Miercuri, 27 octombrie:
CSM SLATINA – MĂGURA CISNĂDIE 18-25 ( 7-14)

Etapa a 7-a

Miercuri, 27 octombrie:
CSM BUCUREŞTI – SCM CRAIOVA 33-24 (17-12)
Sâmbătă, 30 octombrie:
HC ZALĂU – GLORIA BISTRIŢA-NĂSĂUD 21-19 ( 9- 7)
CSM SLATINA – SCM RM. VÂLCEA 23-31 (11-17)
DACIA MIOVENI – RAPID BUCUREŞTI 27-28 (13-11)
MINAUR BAIA MARE – CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI 39-28 (22-16)
DUNĂREA BRĂILA – CSM DEVA 32-20 (17- 9)
MĂGURA CISNĂDIE – SCM GLORIA BUZĂU 27-23 (14-12)

Clasament

1. RAPID BUCUREŞTI 7 6 0 1 211-193 18p.
2. CSM BUCUREŞTI 7 5 1 1 203-171 16p.
4. SCM RM. VÂLCEA 7 5 1 1 195-177 16p.
8. MĂGURA CISNĂDIE 7 5 0 2 189-166 15p.
5. MINAUR BAIA MARE 7 5 0 2 199-184 15p.
6. DUNĂREA BRĂILA 7 4 1 2 193-165 13p.
3. SCM GLORIA BUZĂU 7 4 1 2 189-175 13p.
7. HC ZALĂU 7 4 1 2 151-144 13p.
9. SCM CRAIOVA 7 2 2 3 173-177 8p.
10. GLORIA BISTRIŢA-NĂSĂUD 7 2 1 4 173-171 7p.
11. CSM SLATINA 7 2 0 5 173-192 6p.
12. DACIA MIOVENI 7 1 0 6 152-177 3p.
13. CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI 7 0 0 7 157-206 0p.
14. CSM DEVA 7 0 0 7 138-198 0p.

Etapa a 8-a

Miercuri, 3 noiembrie:
CSM BUCUREŞTI – MĂGURA CISNĂDIE *) (Ora 18.00)
*) în direct, pe TVR 1
Joi, 4 noiembrie:
SCM GLORIA BUZĂU – DUNĂREA BRĂILA *) (Ora 16.00)
*) în direct, pe TVR 2
Sâmbătă, 6 noiembrie:
SCM CRAIOVA – CSU ŞTIINŢA BUCUREŞTI __-__
RAPID BUCUREŞTI – HC ZALĂU __-__
SCM RM. VÂLCEA – DACIA MIOVENI __-__
CSM DEVA – CSM SLATINA __-__
GLORIA BISTRIŢA-NĂSĂUD – MINAUR BAIA MARE (Ora 12.00)
• Programul meciurilor poate suferi modificări în următoarele zile.