marți, decembrie 1, 2020
Handbal

SCM Rm. Vâlcea are trei jucătoare nominalizate în topul Ligii Campionilor, dar niciuna cu şanse reale de a prinde „echipa vedetelor”

184Vizualizari

• din România, doar Cristina Neagu (CSM Bucureşti) poate să se numere printre cele care vor fi incluse în All Star Team-ul competiţiei

În fiecare an, la sfârşitul fiecărei ediţii a Ligii Campionilor, EHF stabileşte handbalistelor care s-au remarcat cel mai mult de-a lungul unui sezon. Deşi întrecerea nu s-a terminat încă oficial în acest an, din pricina pandemiei de Covid-19 (mai sunt de disputat sferturile şi Final Four-ul), Federaţia Europeană de Handbal a păstrat tradiţia, iar săptămâna trecută a anunţat lista jucătoarelor nominalizate pentru All Star Team-ul competiţiei feminine, precum şi a celor mai buni antrenori. La fiecare categorie, prima jucătoare de pe lista dată publicităţii de EHF a fost alegerea antrenorilor, celelalte patru fiind nominalizate graţie opţiunilor experţilor din handbalul european şi a jurnaliştilor.
Printre cele selectate se numără şi trei componente ale echipei SCM Rm. Vâlcea, toate fiind „straniere”. Două dintre acestea sunt chiar golgheterele formaţiei noastre în Europa, în speţă, tunisianca Asma Elghaoui (pivot) – 50 de goluri şi daneza Ann Grete Norgaard (extremă stânga) – 45. În plus, a mai fost nominalizată şi spanioloaica Mireya Gonzalez (inter dreapta) – care a înscris de 35 de ori în Liga Campionilor, fiind a patra marcatoare, după ucraineanca Iryna Glibko (37).

Iubitorii handbalului pot să-şi exprime opţiunile pe site-ul EHF

De la cealaltă echipă românească din competiţie, CSM Bucureşti, au fost incluse pe lista EHF chiar patru jucătoare. În primul rând, este vorba de Denisa Dedu (portar), sârboaica Andrea Lekic (centru) şi suedeza Linnea Torstensson (apărătoare). De asemenea, a fost nominalizată şi Cristina Neagu (inter stânga), care, prin prisma prestigiului dobândit la nivel mondial, dar şi a numeroaselor distincţii individuale cucerite, e cam singura ce ar putea prinde un loc în All Star Team-ul Ligii Campionilor.
Toţi iubitorii echipei vâlcene pot să-şi exprime opţiunile lor în privinţa jucătoarelor pe care le preferă accesând link-ul http://www.eurohandball.com/article/34455. Prima zi în care au putut face acest lucru a fost miercuri, 20 mai. În sezonul trecut, perioada de vot s-a întins pe durata unei luni, din 9 aprilie, până pe 8 mai. „Scurtinul” s-a încheiat cu trei zile înainte de startul Final Four-ului Ligii Campionilor 2019.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea

Lista nominalizărilor pentru All Star Team-ul Ligii Campionilor – ediţia 2019-2020:

• Portar:
Sandra Toft (Brest Bretagne) – alegerea antrenorilor
Amandine Leynaud (Audi ETO Gyor)
Denisa Dedu (CSM București)
Rikke Poulsen (Team Esbjerg)
Ivana Kapitanovic (Metz Handball)
• Extremă stânga:
Majda Mehmedovic (Buducnost Podgorica)
Ann Grete Norgaard (SCM Rm. Vâlcea)
Coralie Lassource (Brest Bretagne)
Polina Kuznetsova (Rostov -Don)
Sanne Solberg (Team Esbjerg)
• Inter stânga:
Estavana Polman (Team Esbjerg)
Cristina Neagu (CSM București)
Anne Mette Hansen (Audi ETO Gyor)
Orlane Kanor (Metz Handball)
Lois Abbingh (Rostov-Don)
• Centru:
Stine Oftedal (Audi ETO Gyor) – alegerea antrenorilor
Sonja Frey (Team Esbjerg)
Grace Zaadi (Metz Handball)
Milena Raicevic (Buducnost Podgorica)
Andrea Lekic (CSM București)
• Pivot:
Astride N’Gouan (Metz Handball) – alegerea antrenorilor
Asma Elghaoui (SCM Rm. Vâlcea)
Heidi Løke (Vipers Kristiansand)
Sladjana Pop-Lazic (Brest Bretagne)
Kari Brattset (Audi ETO Gyor)
• Inter dreapta:
Anna Vyakhireva (Rostov-Don) – alegerea antrenorilor
Katrin Klujber (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Ana Gros (Brest Bretagne)
Alja Varagic (Krim Ljubljana)
Mireya Gonzalez (SCM Rm. Vâlcea)
• Extremă dreapta:
Jovanka Radicevic (Buducnost Podgorica) – alegerea antrenorilor
Iuliia Managarova (Rostov-Don)
Viktoria Lukacs (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Marit Jacobsen (Team Esbjerg)
Laura Flippes (Metz Handball)
• Apărătoare:
Eduarda Amorim (Audi ETO Gyor) – alegerea antrenorilor
Marit Malm Frafjord (Team Esbjerg)
Djurdjina Jaukovic (Buducnost Podgorica)
Anna Sen (Rostov-Don)
Linnea Torstensson (CSM București)
• Jucătoare tânără:
Pauletta Foppa (Brest Bretagne) – alegerea antrenorilor
Noemi Hafra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Ida Lagerbon (IK Sävehof)
Csenge Fodor (Audi ETO Gyor)
Tatjana Brnovic (Buducnost Podgorica)
• Antrenor:
Jesper Jensen (Team Esbjerg) – alegerea antrenorilor
Emmanuel Mayonnade (Metz Handball)
Gabor Danyi (Audi ETO Gyor)
Ambros Martin (Rostov-Don)
Laurent Bezeau (Brest Bretagne)