sâmbătă, aprilie 20, 2024
Handbal

SCM Rm. Vâlcea, încă un meci slab cu CSM Bucureşti! Elevele lui Florentin Pera au ratat ultima şansă de a prinde Liga Campionilor

545Vizualizari
SCM Rm. Vâlcea şi CSM Bucureşti s-au înfruntat la Sf. Gheorghe, într-un meci din cadrul etapei a 25-a. Elevele lui Florentin Pera au prins din nou o zi slabă, la fel cum s-a întâmplat şi în precedenta partidă din Liga Florilor, din tur (pierdută cu scorul de 27-22), dar şi în duelul direct din optimile Ligii Campionilor, din Sala Traian (încheiat cu 33-24 pentru „tigroaice). De această dată, lidera incontestabilă a Ligii Florilor a învins cu 32-26 şi a confirmat că în sezonul actual a fost, de departe, cea mai bună echipă din ţară.

Vâlcea a avut un avantaj de un gol în minutele 18 şi 19, după care s-a „stins”

În această seară, CSM Bucureşti a intrat mai bine în meci şi s-a desprins la 4-0 (în minutul 5), moment în care Florentin Pera a solicitat time-out, în încercarea de a-şi readuce elevele cu picioarele pe pământ. După 4-2, „tigroaicele” s-au detaşat însă, din nou, la patru „lungimi”, 6-2 (în minutul 7), dar SCM Rm. Vâlcea a înscris apoi de trei ori consecutiv şi s-a apropiat la 6-5 (în minutul 12). După 7-5, echipa din Sala Traian a reuşit chiar să restabilească egalitatea, 7-7 (în minutul 14), după o lovitură de la 7 metri transformată de Kristina Liscevic. CSM Bucureşti a avut încă o dată un avantaj de un gol, 8-7, după care Vâlcea a înclinat pentru puţin timp balanţa în favoarea ei: 9-8 (în minutul 18) şi 10-9 (în minutul 19). Kristina Liscevic a marcat-o „om la om” pe Cristina Neagu, iar tactica a dat roade!
Din păcate, n-avea să fie însă decât un foc de paie, pentru că handbalistele antrenate de Adrian Vasile au întors repede scorul în favoarea lor, după ce au marcat trei „boabe” la rând, două dintre acestea fiind reuşite de Cristina Neagu, din 7 metri: 12-10 (în minutul 22). SCM s-a mai aflat o singură dată la o „lungime” de adversare, 12-11 (în minutul 23), după care a pierdut definitiv contactul cu „tigroaicele”. CSM Bucureşti s-a dus la 15-11 (în minutul 27), după care Vâlcea a recuperat puţin din handicap (15-13). Cristina Neagu & Co. au înscris ultimele două goluri ale reprizei, iar la pauză s-a consemnat diferenţa de la începutul meciului, din minutul 5 (patru goluri): 17-13.

În ultimele zece minute de joc, CSM Bucureşti s-a distanţat la opt „lungimi”

SCM Rm. Vâlcea a început foarte prost şi repriza secundă, iar după ce Kristina Liscevic a ratat o lovitură de la 7 metri (mingea fiind apărată de Jelena Grubisic), trupa din Capitală a mărit ecartul la şase „lungimi”: 19-13 (în minutul 32). După 20-17, bucureştencele s-au desprins la 22-17, iar Florentin Pera a cerut din nou time-out (în minutul 42). Antrenorul principal din Sala Traian a ales atunci să joace atacul fără portar (7 contra 6), dar decizia a fost una neinspirată, deoarece elevele sale au pierdut mingea, Denisa Dedu a lansat-o pe contraatac pe Elizabeth Omoregie, care a înscris în poarta goală: 23-17.
Din acel moment, nu a mai existat niciun dubiu asupra învingătoarei, CSM Bucureşti s-a desprins la 26-19 (în minutul 50) şi 28-20 (în minutul 53), Vâlcea fiind ţinută pe loc de erorile neforţate şi mingile apărate de Denisa Dedu. Diferenţa de opt goluri s-a mai consemnat de încă două ori în continuare (29-11 şi 30-22), după care vâlcencele au mai recuperat din handicap pe final. Până la urmă, meciul s-a încheiat cu scorul de 32-26 pentru jucătoarele antrenate de Adrian Vasile.
Din păcate, Vâlcea n-a reuşit să învingă o echipă bucureşteană care a arătat tot timpul ca una plictisită, mai mult cu gândul la vacanţă, „tigroaicele” vrând parcă să se termine mai repede acest sezon, pe care l-au dominat autoritar, cap-coadă! Prin acest nou eşec, SCM a ratat ultima şansă de a mai juca în Liga Campionilor în sezonul viitor, EHF urmând să acorde, din nou, un wild-card, pentru gruparea de pe locul 2, care va fi ocupat, mai mult ca sigur, de Minaur Baia Mare.

Cristina Neagu a câştigat duelul cu Kristina Liscevic, pentru golghetera meciului

În acest meci, pentru SCM Rm. Vâlcea au punctat Kristina Liscevic (8 goluri), Iryna Glibko (6), Maren Nyland Aardahl (2), Asma Elghaoui (2), Marta Lopez Herrero (2), Cristina Florică (2), Mireya Gonzalez Alvarez (2), Zeljka Nikolic (1) şi Alicia Fernandez Fraga (1). De partea cealaltă, principalele „guri de foc” pentru CSM Bucureşti au fost Cristina Neagu (10 goluri) şi Crina Pintea (9), celelalte „boabe” fiind înscrise de Elizabeth Omoregie (4), Barbara Lazovic (3), Laura Chiper Moisă (2), Bianca Bazaliu (2), Dragana Cvijic (1) şi Carmen Martin (1).
La finele săptămânii, SCM Rm. Vâlcea va mai disputa alte două meciuri la turneul de la Sf. Gheorghe. Sâmbătă, 22 mai, de la ora 10.15, elevele lui Florentin Pera vor da piept cu CSM Galaţi, iar duminică, 23 mai, de la 14.30, va urma partida cu Măgura Cisnădie, care va fi transmisă în direct de TVR 1.
Sursă foto: Sabin Malisevschi / Facebook SCM Rm. Vâlcea