luni, octombrie 26, 2020
Handbal

SCM Rm. Vâlcea îşi încheie evoluţiile din Main Round cu o deplasare infernală, în fieful campioanei Europei, Audi ETO Gyor

165Vizualizari
În următoarea etapă din Main Round-ul Ligii Campionilor, care va fi şi ultima din această fază a competiţiei, SCM Rm. Vâlcea va evolua în deplasare, în fieful formaţiei Audi ETO Gyor. Partida cu cea mai galonată echipă a Europei din ultimele 7 sezoane (coincidenţă!, exact câte au trecut de la desfiinţarea Oltchim-ului!), cu cinci titluri câştigate, va avea loc sâmbătă, 7 martie, de la ora 17.00 (în România).
În condiţiile în care niciuna dintre cele două combatante nu mai are pentru ce lupta, atâta timp cât configuraţia finală a clasamentului Grupei 2 a fost decisă, meciul cu „invincibila armada” din Ungaria se anunţă a fi unul extrem de spectaculos. În tur, Audi ETO Gyor s-a impus la scor în Sala Traian, cu 29-20.

HANDBAL FEMININ / LIGA CAMPIONILOR
MAIN ROUND / GRUPA 1

Etapa a 5-a
• Sâmbătă, 29 februarie:
Vipers Kristiansand – Rostov pe Don 29-32 (16-15)
• Duminică, 1 martie:
Metz Handball – CSM Bucureşti 28-26 (14-13)
FTC Budapesta – Team Esbjerg 26-25 (13-15)
Clasament
1. Metz Handball 9 5 3 1 260-240 13p.
2. Rostov pe Don 9 5 1 3 250-240 11p.
3. Team Esbjerg 9 5 1 3 259-250 11p.
4. CSM Bucureşti 9 4 1 4 223-228 9p.
5. Vipers Kristiansand 9 2 1 6 259-275 5p.
6. FTC Budapesta 9 2 1 6 244-262 5p.
• echipele clasate pe primele patru locuri vor evolua în sferturile de finală ale competiţiei
Etapa a 6-a (ultima din Main Round)
• Sâmbătă, 7 martie:
Rostov pe Don – FTC Budapesta (Ora 15.00)
CSM Bucureşti – Vipers Kristiansand (Ora 19.00)
• Duminică, 8 martie:
Team Esbjerg – Metz Handball (Ora 17.50)

HANDBAL FEMININ / LIGA CAMPIONILOR
MAIN ROUND / GRUPA 2

Etapa a 5-a
• Sâmbătă, 29 februarie:
SCM Rm. Vâlcea – IK Savehof 28-20 (16-10)
Brest Bretagne – Krim Ljubljana 27-26 (19-14)
• Duminică, 1 martie:
Buducnost Podgorica – Audi ETO Gyor 27-28 (17-12)
Clasament
1. Audi ETO Gyor 9 8 1 0 274-223 17p.
2. Brest Bretagne 9 7 1 1 282-236 15p.
3. Buducnost Podgorica 9 5 0 4 248-237 10p.
4. SCM Rm. Vâlcea 9 3 1 5 216-217 7p.
5. Krim Ljubljana 9 1 1 7 221-268 3p.
6. IK Savehof 9 1 0 8 207-267 2p.
• echipele clasate pe primele patru locuri vor evolua în sferturile de finală ale competiţiei
Etapa a 6-a (ultima din Main Round)
• Sâmbătă, 7 martie:
Audi ETO Gyor – SCM Rm. Vâlcea (Ora 17.00)
Krim Ljubljana – Buducnost Podgorica (Ora 20.00)
• Duminică, 8 martie:
IK Savehof – Brest Bretagne (Ora 16.00)
IMPORTANT: Orele de start ale tuturor meciurilor sunt cele din România.