Handbal

SCM Rm. Vâlcea – locul 2 la Cupa Craiovei, după ce s-a impus clar în faţa echipei organizatoare a turneului

451Vizualizari
Sâmbătă, 6 august, în ultima zi a Cupei Craiovei, SCM Rm. Vâlcea a obţinut o nouă victorie lejeră. De această dată, „victima” elevelor lui Bent Dahl a fost chiar formaţia organizatoare a turneului din Bănie, SCM Craiova. Handbalistele din Sala Traian s-au impus cu scorul de 40-32 (după 20-15, la pauză), astfel că, la finalul competiţiei, s-au clasat pe locul 2, după campioana en-titre a ţării, Rapid Bucureşti.
Şi în această ultimă partidă jucată la Craiova, la fel ca în meciurile precedente, tot Asuki Fujita a fost cea mai prolifică jucătoare a echipei noastre, japoneza punctând de 9 ori. În plus, pe lista marcatoarelor pentru SCM Rm. Vâlcea şi-au mai trecut numele Daria Bucur (6 goluri), Asma Elghaoui (5), Jovana Jovacevic (5), Elin Hansson (5), Daniela de Jong (4), Corina Lupei (4) şi Amalia Coman (2).
În condiţiile în care muntenegreanca Dijana Mugosa (SCM Craiova) a înscris doar 7 goluri în poarta echipei vâlcene (şi a contabilizat doar 26 în toată competiţia), Asuki Fujita a câştigat lupta pentru cea mai bună marcatoare a turneului, asiatica din Sala Traian având 31 de goluri în cont la final.

Echipa antrenată de Bent Dahl, mai bună decât Rapid Bucureşti, la numărul total de goluri marcate în competiţia din Bănie

Tot sâmbătă, 6 august, în prima confruntare a zilei, Rapid Bucureşti a dispus fără emoţii şi de Alba Fehervar KC, din Ungaria, cu scorul de 38-27 (după 19-9, la pauză). Gruparea din Giuleşti a terminat astfel turneul din Bănie cu trei victorii din tot atâtea meciuri.
De menţionat este însă faptul că handbalistele antrenate de ibericul Carlos Viver au pierdut lupta cu SCM Rm. Vâlcea dintr-un punct de vedere: la numărul total de goluri marcate de-a lungul turneului. La acest capitol, handbalistele din Sala Traian au fost în frunte la Cupa Craiovei, cu 107 „boabe”.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea