Handbal

SCM Rm. Vâlcea, printre cele şapte echipe care nu au fost programate în turul 1 al Cupei României. Cinci formaţii sunt din Liga Florilor, iar celelalte două – din Divizia A

774Vizualizari
În turul 1 al Cupei României la handbal feminin, nu vor evolua două grupări din Divizia A care au trecut iniţial prin „furcile caudine” ale turul preliminar: CSU Ştiinţa Bucureşti şi CS Activ Prahova Ploieşti. Pe lângă acestea, în următoarea etapă a competiţiei KO nu au fost programate nici cinci echipe din Liga Florilor, în speţă, cele care au participat în actualul sezon al cupelor europene.
Printre „norocoase”, se numără şi SCM Rm. Vâlcea (locul 3 în ediţia trecută a campionatului), care va începe din turul 2, odată cu celelalte grupări care au terminat în partea superioară a ierarhiei. În acest caz, ar mai fi vorba de Rapid şi CSM Bucureşti (care participă în Liga Campionilor), Măgura Cisnădie şi SCM Gloria Buzău (care au jucat în Liga Europeană).
Aşadar, în faza următoare a Cupei României, în speţă, în optimi de finală, vor evolua cele 11 echipe calificate din turul 1, cele cinci fruntaşe ale Ligii Florilor, plus CSU Ştiinţa Bucureşti şi CS Activ Prahova Ploieşti (din Divizia A). „Ţintarul” va fi stabilit în ianuarie 2023, iar meciurile vor avea loc pe 23 februarie.