Handbal

SCM Rm. Vâlcea s-a impus fără probleme în Suedia şi s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în grupele Ligii Europene

396Vizualizari
Duminică, 4 decembrie, SCM Rm. Vâlcea a înfruntat echipa suedeză H65 Hoors HK, în deplasare, în prima manşă din turul 3 al Ligii Europene. Aşa cum era de aşteptat, echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl s-a impus cu scorul de 31-24 (după 12-12, la pauză) şi a obţinut practic biletele pentru grupele competiţiei, unde a evoluat şi în sezonul trecut. Prin această victorie, gruparea din Sala Traian a confirmat calculele specialiştilor, care o dădeau ca favorită clară atât la victorie, cât şi la calificare. În aceste condiţii, returul din Sala Traian, care va avea loc peste exact o săptămână (duminică, 11 decembrie, tot de la ora 17.00), nu va mai fi decât o partidă pentru palmares, fiind imposibil ca scandinavele să mai poată întoarce soarta acestei „duble” în favoarea lor.

După o primă repriză încheiată la egalitate (12-12), „municipalele” s-au dezlănţuit după pauză (31-24)

H65 Hoors HK a reuşit să se joace de la egal cu SCM Rm. Vâlcea doar în prima repriză, când s-au produs numeroase răsturnări de scor, ambele combatante aflându-se pe rând la conducere. În două rânduri, „municipalele” au avut un plus de două „boabe” (5-3 şi 9-7), în timp ce suedezele s-au aflat în avantaj doar la câte un gol (1-0, 3-2, 10-9, 11-10 şi 12-11). Până la urmă, la pauză s-a consemnat egalitatea (12-12)..
Repriza secundă a fost mult mai uşoară pentru SCM Rm. Vâlcea. H65 Hoors HK a mai ţinut ritmul doar până în minutul 32, când tabela de marcaj indica încă un rezultat egal (14-14). Din acel moment, echipa din Sala Traian s-a detaşat încet-încet în învingătoare şi a risipit orice dubiu în privinţa grupării care va merge în grupele Ligii Europene. După 17-16 (în minutul 36) pentru echipa noastră, elevele lui Bent Dahl au punctat de patru ori la rând şi s-au desprins la 21-16 (în minutul 41). Mai târziu, scorul a devenit 24-18 şi 26-19 (în minutele 48 şi 49). Diferenţa de şapte goluri a fost cea mai mare din acest meci şi s-a consemnat de alte două ori (29-22 şi 30-23, în minutele 57 şi 60), iar până la urmă şi la final (31-24). Iar asta deşi, în ultimele minute de joc, staff-ul tehnic de la SCM a apelat şi la câteva dintre handbalistele care au evoluat mai puţin în sezonul actual. Cum e cazul Amaliei Coman (care a şi înscris o dată, chiar ultimul gol, pentru 31-24) sau al Bobanei Klikovac (revenită pe teren după câteva luni de refacere).

Iryna Glibko, cea mai bună marcatoare de la SCM. Isabell Roch – procentaj de 38 la sută între buturi

În acest duel, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Iryna Glibko (7), Asuki Fujita (6), Asma Elghaoui (4), Daniela De Jong (4), Elin Hansson (2), Bobana Klikovac (2), Daria Bucur (2), Corina Lupei (2), Amalia Coman (1) şi Yevgenia Levchenko (1).
Cei doi portari la care antrenorul Bent Dahl a apelat în partida din Suedia şi-au făcut cu brio datoria şi au contribuit din plin la diferenţa de scor de la final. Astfel, Isabell Roch a încheiat meciul cu un procentaj de 38 la sută, după ce a blocat 8 din cele 21 de şuturi ale adversarelor, iar Daciana Hosu a avut 21 %, în condiţiile în care a apărat 3 mingi din cele 14 expediate spre poarta vâlceană de jucătoarele de la H65 Hoors HK.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea