Meciul cu Măgura Cisnădie, disputat vineri, 16 decembrie, în Sala Traian, a reprezentat o bună oportunitate pentru SCM Rm. Vâlcea de a-şi îmbunătăţi recordul de goluri marcate în sezonul actual al Ligii Florilor. Astfel, formaţia antrenată de norvegianul Bent Dahl şi-a trecut în cont nu mai puţin de 38 de „boabe”, cele mai multe într-un meci din întrecerea internă. „Municipalele” şi-au depăşit astfel eficacitatea din partida de senzaţie cu Rapid Bucureşti, pe care au câştigat-o cu 37-36, tot în Sala Traian. În plus, formaţia vâlceană a redevenit cea mai prolifică din campionat, cu 298 de goluri în nouă etape (media fiind de 33,11 pe meci). SCM o devansează la limită pe CSM Bucureşti, care are 297 de „boabe” în cont.
Altfel, de menţionat mai este şi faptul că pentru SCM duelul din acest week-end a fost cel de-al şaselea din campionat (din totalul de nouă!) cu cel puţin 30 de goluri marcate, ceea ce reprezintă o performanţă notabilă. Până la partida cu Măgura Cisnădie, handbalistele vâlcene au mai depăşit „borna” amintită şi în meciurile cu CSM Galaţi (36-26, pe teren propriu) – din etapa 1, Gloria Bistriţa-Năsăud (34-34, în deplasare) – etapa 2, Dunărea Brăila (35-27, acasă) – etapa 3, Dacia Mioveni (36-33, „afară”) – etapa 4, CSM Bucureşti (30-34, în Sala Traian) – etapa 5 şi Rapid Bucureşti (37-36, pe teren propriu) – etapa 7. Singurele meciuri în care elevele lui Bent Dahl n-au atins acest prag au fost cele cu SCM Gloria Buzău (pierdut cu 28-33) – în etapa 6 şi CSM Tg. Jiu (câştigat cu 24-23) – în etapa 8, ambele din deplasare.
Încă din ziua când au aflat că naționala feminină a României va disputa la Rotterdam meciurile din primele faze ale...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe