Ștefan Răcăreanu a adus 3 puncte pentru Olănești, în ultima rundă, dar trage un uriaș semnal de alarmă: “Nu ne…”
AS Băile Olănești s-a impus cu scorul de 1-0, în deplasare, la AS Popești 2016, în etapa programată weekendul trecut. Ștefan Răcăreanu a marcat singurul gol al partidei, cu capul, în prima repriză. Deși el și cei din conducerea clubului se zbat să facă un lot competitiv, să promoveze cât mai mulți juniori talentați, din păcate, nu este ajutat decât de primarul stațiunii, Sorin Vasilache. “Etapa trecută, a fost un meci de luptă la Popești, pe un teren acoperit de apă. Acesta e nivelul! Avem mulți copii în lot, care pică fizic, mai ales în repriza a doua. Dar, per ansamblu, copiii au prins curaj, sunt sprijiniți la toate jocurile oficiale. Când mergi fără 4-5 titulari în deplasare e greu. Weekendul acesta, avem derbi între stațiuni, cu Băile Govora. Primarul ne achită baremurile și toate cheltuielile către AJF. Este singurul care ne ajută. Sunt mulți oameni care ne-au promis sprijin la început și când am apărut în campionat, au plecat toți. Nu e nicio surpriză! Eu sunt sătul de minciuni. Dacă mă duc la Consiliul Local să cer 50 mii lei pe an, pentru promovarea copiilor zic că vin de pe altă planetă. Sunt echipe care dau și 100 mii lei pe sezon. Avem stațiune cu zeci de hoteluri și pensiuni care nu ajută cu nimic. Este zero sprijinul! Singurul privat care ne mai ajută financiar este Gică Dumitrașcu, originar din Olănești. Să dai o masă, un suc după meci, sunt lucruri normale în sport. Cât timp nu se investește în sport, nu poți avea modele pentru copii”, a explicat Ștefan Răcăreanu.




