luni, iunie 15, 2026
Handbal

Suporterii vâlceni au făcut deplasarea la Debrecen, iar la final au sărbătorit alături de favorite

684Vizualizari
În condiţiile în care Debrecen se află la o distanţă de doar 80 de kilometri de graniţa cu România, jucătoarele de la SCM Rm. Vâlcea au făcut deplasarea în oraşul din Ungaria cu autocarul. Aşa cum au promis încă din urmă cu o lună, după calificarea în turul 3 al Ligii Europene, la meciul de duminică, 17 noiembrie, în tribună au ţinut să fie prezenţi şi zeci de suporteri din „Brigada Noastră”. La final, ei au sărbătorit alături de favorite revenirea echipei în grupele competiţiei, în speţă, în lumea bună a handbalului continental.

Vâlcea a salvat onoarea României, în „tripla” cu Ungaria, de duminică

Ziua de duminică, 17 noiembrie, a fost plină de evenimente sportive în handbalul feminin românesc, trei formaţii din ţara noastră fiind angrenate în cupele europene. Dintre toate acestea, doar SCM Rm. Vâlcea a reuşit să triumfe (31-28) şi a obţinut din nou calificarea în grupele Ligii Europene. În Liga Campionilor, CSM Bucureşti a pierdut în deplasare în faţa echipei FTC Budapesta (28-31), în timp ce Rapid a cedat, pe teren propriu, cu Audi ETO Gyor (cu 25-28). Aşa cum se observă, dacă grupările din Capitală au fost învinse la câte trei goluri diferenţă, SCM Rm. Vâlcea s-a impus la trei „lungimi” şi a salvat astfel onoarea României în „tripla” cu formaţiile din Ungaria!
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea