Vâlcea a fost reprezentată de doi atleţi la Jocurile Olimpice de la Paris! Vezi aici rezultatele acestora!
537Vizualizari
Printre cei 106 sportivi care au făcut parte din delegaţia României la Jocurile Olimpice de la Paris s-au numărat şi doi vâlceni. Ne referim la Rareş Toader (27 de ani) – FOTO, sus – , legitimat în prezent la CS Dinamo Bucureşti, şi la Alin Firfirică (28 de ani) – FOTO, jos – , sportiv ce aparţine acum de CSA Steaua Bucureşti. Cel de-al doilea e originar din Timişoara, dar a deprins tainele atletismului în oraşul de la poalele Capelei, în perioada când era elev la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Firfirică a terminat pe locul 11 la aruncarea discului, iar Toader s-a clasat pe 18 la aruncarea greutăţii, poziţii onorabile dacă ţinem cont de concurenţa uriaşă existentă pe plan mondial.





