Handbal

Vâlcea a pierdut în faţa viitoarei campioane, dar le-a oferit o bucurie suporterilor! Jovana Kovacevic a revenit pe teren, după patru luni de la accidentare!

453Vizualizari
Marţi, 14 martie, SCM Rm. Vâlcea a înfruntat-o, în deplasare, pe CSM Bucureşti, într-un meci din cadrul etapei a 18-a a Ligii Florilor. Aşa cum era de aşteptat, echipa antrenată de Adrian Vasile a reuşit să se impună clar, cu scorul de 32-24 (după 13-10, la pauză), astfel că şi-a consolidat primul loc în Liga Florilor, având un avans de 9 puncte faţă de rivalele sale, Rapid Bucureşti şi Gloria Bistriţa-Năsăud.
„Municipalele” le-au dat o replică dârză „tigroaicelor” în prima repriză, în care s-au ţinut aproape timp de un sfert de oră. În acel interval, elevele lui Bent Dahl au avut chiar şi un avantaj minim pe tabela de marcaj (5-4, 6-5, 7-6). CSM Bucureşti a întors însă repede rezultatul în favoarea sa (9-7, în minutul 21), iar apoi s-a desprins la patru „lungimi” (12-8, în minutul 25). Până la urmă, la pauză, s-a consemnat scorul de 13-10 pentru formaţia din Capitală.
După revenirea de la vestiare, jucătoarele de la SCM Rm. Vâlcea n-au mai putut să ţină deloc ritmul cu mult mai puternicele lor adversare, iar „tigroaicele” s-au desprins rapid la 10 goluri (21-11, în minutul 38). Ecartul maxim s-a mai înregistrat de alte trei ori (22-12, 23-13, 24-14), între minutele 39 şi 41. Având victoria asigurată, CSM Bucureşti n-a mai forţat, iar echipa noastră a mai redus puţin din handicap până la final. Totuşi, meciul s-a încheiat cu o victorie clară a viitoarei campioane naţionale (32-24).
În acest duel, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Iryna Glibko (5), Asuki Fujita (4), Daria Bucur (3), Jovana Kovacevic (3), Tanja Asanin (2), Asma Elghaoui (2), Elin Hansson (2), Raluca Băcăoanu (1), Cristina Florică (1), Yevheniia Levchenko (1).

Jovana Kovacevic a marcat de trei ori în partida din Capitală

SCM Rm. Vâlcea a pierdut categoric în faţa „tigroaicelor”, o înfrângere care, în treacăt fie spus, era uşor de ghicit, dar le-a oferit o veste foarte bună suporterilor în meciul de la Bucureşti: revenirea pe teren a Jovanei Kovacevic (FOTO – în prim-plan). Aşa cum am anticipat, la patru luni după ce s-a accidentat la Campionatul European, pe 6 noiembrie 2022, într-o partidă a naţionalei ţării sale cu Danemarca, sârboaica a jucat din nou. Ea a reuşit chiar să înscrie de trei ori (din şase aruncări), în poarta echipei CSM Bucureşti, semn că poate fi o piesă importantă în week-end, în partida cu Nykobing Falster, manşa tur a sferturilor de finală ale Ligii Europene. Duelul cu formaţia daneză va avea loc sâmbătă, 18 martie, de la ora 17.00, în Sala Traian.
„Înfrângere pe terenul liderului! Toţi ochii se îndrreaptă acum spre duelul de sâmbătă, cu Nykobing Falster, din cadrul sferturilor de finală ale EHF European League. Jocul din această după amiază a consmenat revenirea pe parchetul de joc a interului Jovana Kovacervic”, au transmis reprezentaţii SCM Rm. Vâlcea, pe pagina de Facebook a clubului din Sala Traian, imediat după partida cu CSM Bucureşti.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea