sâmbătă, aprilie 20, 2024
Sporturi

Vâlcea are doi medaliați la naționalele de box U 22: Mihai Văduva și Raul Sîrb. Urmează “Centura de Aur”!

1.9KVizualizari

Săptămâna trecută, doi pugilişti vâlceni, legitimați la CSM Craiova, au participat la Campionatul Național de box Under 22. Astfel, Mihai Văduva, multiplu campion național, a câștigat medalia de argint, la categoria 63,5 kilograme, iar Raul Sârb a obținut bronzul, în condițiile în care a boxat pentru prima dată pe plan național.

„Mihai Văduva nu a reușit să slăbească în timp util la 57 de kilograme, categoria unde se simte cel mai bine, fiind nevoit, prin urmare, să boxeze, cu două categorii mai sus. Prin urmare, a fost prima lui experiență de acest gen, de aceea, din punctul nostru de vedere, rezultatul este excelent. Raul Sîrb a reușit, de asemenea, să urce pe 3. A fost și prima lui competiție mare și promite să aducă noi rezultate foarte bune. Pentru amândoi, urmează «Centura de Aur», un turneu internațional care se va desfășura în România și la care au fost invitați inclusiv sportivi din Cuba, Rusia, Turcia și alte state puternice în box. Orice competiție la care participăm îi ajută pe sportivii noștri să prindă experiență. Aș dori să-i mulțumesc lui Sorin «Pantera» Tănăsie, pentru susținerea oferită la CSM Craiova, dar și multiplului campion de culturism și fitness, Alex Panek, pentru că ne-a sprijinit mereu să avem o condiție fizică excelentă la sala sa de sport «APT Gym». Nu în ultimul rând, îi suntem recunoscători lui Dacian Sărsan, care ne-a sprijinit mereu să avem toate condițiile necesare și să participăm la cât mai multe competiții”, a declarat Alex Obadă, antrenorul celor doi medaliați ai Vâlcii la Campionatele Naţionale Under 22 de box.