Handbal

Vâlcea mizează pe două victorii în turneul din judeţul Cluj, în meciurile cu Mioveni şi Bistriţa

138Vizualizari
În această săptămână, pe 5, 6 şi 7 mai, va avea loc un nou turneu în Liga Florilor, în care vor fi programate etapele 20 şi 21. Meciurile se vor desfăşura în judeţul Cluj, în două locaţii. Este vorba de oraşele Cluj-Napoca (unde organizatorii au pus la dispoziţie Sala „Horia Demian”) şi Turda (Sala „Gheorghe Bariţiu”).
SCM Rm. Vâlcea va disputa două partide, iar în ambele va porni ca favorită la victorie. Prima va fi cea cu Dacia Mioveni 2012, care e programată joi, 6 mai, de la ora 12.00, la Turda. Ulterior, vineri, 7 mai, de la ora 18.30, elevele lui Florentin Pera o vor înfrunta pe Gloria 2018 Bistriţa. Meciul cu echipa antrenată de Horaţiu Paşca va fi transmis în direct de TVR 1.

HANDBAL FEMININ / LIGA FLORILOR

Etapa a 16-a (prima din retur)
• Luni, 26 aprilie:
GLORIA 2018 BISTRIŢA – CSM GALAŢI 32-23 (19- 7)
MINAUR BAIA MARE – HC ZALĂU 32-29 (17-15)
CSM SLATINA – RAPID BUCUREŞTI 19-24 ( 6-11)
MĂGURA CISNĂDIE – DACIA MIOVENI 2012 29-23 (17-12)
SCM RM. VÂLCEA – SCM CRAIOVA 26-20 (13-11)
DUNĂREA BRĂILA – ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI 32-24 (15-13)
CSM BUCUREŞTI – SCM GLORIA BUZĂU 29-21 (14- 6)
CS „U” CLUJ-NAPOCA – A STAT
Etapa a 17-a
• Marţi, 27 aprilie:
DACIA MIOVENI 2012 – CS „U” CLUJ-NAPOCA 29-26 (14-14)
HC ZALĂU – GLORIA 2018 BISTRIŢA 26-29 ( 9-13)
CSM GALAŢI – DUNĂREA BRĂILA 16-23 ( 9-10)
CSM SLATINA – SCM RM. VÂLCEA 25-35 (13-18)
SCM GLORIA BUZĂU – MĂGURA CISNĂDIE 20-22 ( 9-10)
ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI – CSM BUCUREŞTI 17-32 ( 8-17)
RAPID BUCUREŞTI – MINAUR BAIA MARE 21-25 (10-16)
A STAT – SCM CRAIOVA
Etapa a 18-a
• Joi, 29 aprilie:
MĂGURA CISNĂDIE – ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI 29-22 (16-10)
CS „U” CLUJ-NAPOCA – SCM GLORIA BUZĂU 24-32 (12-15)
SCM CRAIOVA – DACIA MIOVENI 2012 28-22 (15-14)
MINAUR BAIA MARE – CSM SLATINA 33-29 (15-14)
DUNĂREA BRĂILA – HC ZALĂU 28-29 (16-14)
CSM BUCUREŞTI – CSM GALAŢI 31-18 (20- 6)
GLORIA 2018 BISTRIŢA – RAPID BUCUREŞTI 18-22 ( 8-12)
SCM RM. VÂLCEA – A STAT
Etapa a 19-a
• Sâmbătă, 1 mai:
CSM GALAŢI – MĂGURA CISNĂDIE 20-29 (11-16)
HC ZALĂU – CSM BUCUREŞTI 27-29 (15-12)
RAPID BUCUREŞTI – DUNĂREA BRĂILA 29-24 (16-11)
CSM SLATINA – GLORIA 2018 BISTRIŢA 23-24 ( 6-11)
SCM GLORIA BUZĂU – SCM CRAIOVA 23-19 ( 9- 6)
MINAUR BAIA MARE – SCM RM. VÂLCEA 31-30 (12-14)
ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI – CS „U” CLUJ-NAPOCA 23-32 (12-16)
DACIA MIOVENI 2012 – A STAT
• Toate meciurile din etapele 16, 17, 18 şi 19 s-au disputat la Bistriţa.
Clasament
1. CSM BUCUREŞTI 18 17 1 0 536-388 52p.
2. MINAUR BAIA MARE 18 16 1 1 515-434 49p.
3. SCM RM. VÂLCEA 17 14 0 3 473-375 42p.
4. SCM GLORIA BUZĂU 18 11 2 5 438-423 35p.
5. MĂGURA CISNĂDIE 18 11 1 6 468-409 34p.
6. RAPID BUCUREŞTI 18 9 3 6 434-414 30p.
7. GLORIA 2018 BISTRIŢA 18 10 0 8 426-415 30p.
8. DUNĂREA BRĂILA 18 9 1 8 457-447 28p.
9. HC ZALĂU 18 8 0 10 435-453 24p.
10. CSM SLATINA 18 5 1 12 385-430 16p.
11. SCM CRAIOVA 17 5 0 12 388-417 15p.
12. DACIA MIOVENI 2012 17 5 0 12 405-454 15p.
13. CS „U” CLUJ-NAPOCA *) 17 3 1 13 427-498 9p.
14. CSM GALAŢI 18 2 1 15 403-508 7p.
15. ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI 18 1 2 15 375-500 5p.
*) echipa CS „U” Cluj-Napoca a fost penalizată cu 1 punct din cauza neplăţii unor restanţe salariale către fosta portăriţă Ionica Munteanu
• echipa Crişul Chişineu-Criş s-a retras din campionat după etapa a 6-a, iar toate rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate
Etapa a 20-a
• Miercuri, 5 mai / Sala „Gheorghe Bariţiu” (Turda):
GLORIA 2018 BISTRIŢA – MINAUR BAIA MARE (Ora 16.30)
• Joi, 6 mai / Sala „Horia Demian” (Cluj-Napoca):
CS „U” CLUJ-NAPOCA – CSM GALAŢI (Ora 10.30)
DUNĂREA BRĂILA – CSM SLATINA (Ora 13.15)
MĂGURA CISNĂDIE – HC ZALĂU *) (Ora 16.00)
*) în direct pe TVR 2
CSM BUCUREŞTI – RAPID BUCUREŞTI *) (Ora 18.30)
*) în direct pe TVR 1
• Joi, 6 mai / Sala „Gheorghe Bariţiu” (Turda):
SCM RM. VÂLCEA – DACIA MIOVENI 2012 (Ora 12.00)
SCM CRAIOVA – ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI (Ora 14.45)
STĂ – SCM GLORIA BUZĂU
Etapa a 21-a
• Vineri, 7 mai / Sala „Horia Demian” (Cluj-Napoca):
SCM GLORIA BUZĂU – DACIA MIOVENI 2012 (Ora 10.30)
CSM GALAŢI – SCM CRAIOVA (Ora 13.15)
RAPID BUCUREŞTI – MĂGURA CISNĂDIE *) (Ora 16.00)
*) în direct pe TVR 2
GLORIA 2018 BISTRIŢA – SCM RM. VÂLCEA *) (Ora 18.30)
*) în direct pe TVR 1
• Vineri, 7 mai / Sala „Gheorghe Bariţiu” (Turda):
CSM SLATINA – CSM BUCUREŞTI (Ora 15.00)
HC ZALĂU – CS „U” CLUJ-NAPOCA (Ora 17.45)
MINAUR BAIA MARE – DUNĂREA BRĂILA *) __-__
*) amânat
ACTIV PRAHOVA PLOIEŞTI – STĂ