miercuri, iulie 22, 2026
Handbal

Vâlcea porneşte ca mare favorită în Ungaria, în meciul cu Praktiker-Vac, din week-end. şi nu poate rata calificarea în sferturile Ligii Europene

662Vizualizari
Sâmbătă, 11 februarie, SCM Rm. Vâlcea şi-a îndeplinit obiectivul de a se impune în faţa echipei Paris 92, astfel că a revenit pe locul 2 în Grupa D din Liga Europeană, poziţie care asigură calificarea în sferturile competiţiei. În aceste condiţii, formaţia antrenată de norvegianul Bent Dahl nu mai depinde acum decât de rezultatul pe care îl va înregistra la sfârşitul săptămânii, în deplasare, împotriva grupării Praktiker-Vac. Partida din Ungaria va avea loc sâmbătă, 18 februarie, de la 17.00 (ora României), iar pentru vâlcence nu există decât o singură variantă: victoria!
Fără îndoială, Vâlcea porneşte ca mare favorită în acest duel, mai ales că va avea în faţă o trupă tânără, alcătuită din multe handbaliste lipsite de experienţă. „Municipalele” trebuie să-şi confirme însă valoarea pe teren, aşa cum s-a întâmplat şi în precedentele trei meciuri directe disputate între cele două echipe, în ultimele două sezoane ale Ligii Europene. În ediţia 2021-2022, SCM a triumfat cu 39-29 pe teren propriu şi cu 31-30 în deplasare, iar în întrecerea actuală s-a impus cu 40-30 în Sala Traian.
Nu trebuie uitat însă că, în acest an, maghiarele au avut evoluţii surprinzător de bune în partidele cu Paris 92, pe care au învins-o cu 27-26, pe teren propriu, iar apoi au cedat la două goluri în Franţa (24-26), într-un duel pe care l-au controlat până spre final. Echipa din Hexagon şi-a acontat victoria abia în ultimele 4 minute de joc, mai precis după 24-24, când a punctat de două ori, iar Praktiker-Vac a ratat trei atacuri.
Indiferent ce s-ar spune, pentru SCM Rm. Vâlcea, orice alt rezultat decât o victorie în Ungaria ar fi o surpriză de proporţii, o „bombă”, greu de digerat de suporteri şi de toţi iubitorii handbalului de la poalele Capelei.

SCM a avut cinci jucătoare indisponibile pentru meciul cu Paris 92, de sâmbăta trecută

Problemele medicale se acutizează la SCM Rm. Vâlcea, iar week-end-ul trecut, în meciul important cu Paris 92, din etapa a 5-a a grupelor Ligii Europene, antrenorul Bent Dahl nu s-a putut baza pe serviciile a nu mai puţin de cinci handbaliste. Astfel, pe lângă cele trei jucătoare care sunt indisponibile de mai mult timp (Jovana Kovacevic, Daniela de Jong şi Andreea Ianăşi), pe lista accidentatelor s-au adăugat încă două nume. Este vorba chiar de cele mai tinere componente ale lotului, în speţă, de Corina Lupei (extremă stânga) şi de Sara Rus (portar), ambele în vârstă de doar 20 de ani.
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea