sâmbătă, aprilie 20, 2024
Handbal

Vâlcea va juca în Spania, în turul 3 al Ligii Europene! Super Amara Bera Bera a fost chiar SUPER, la Paris! Programul meciurilor!

1.01KVizualizari
În acest week-end, au avut loc meciurile retur din turul 2 al Ligii Europene la handbal feminin, competiţie în care va participa şi SCM Rm. Vâlcea. Formaţia din Sala Traian a fost calificată direct în faza următoare, când o va înfrunta pe Super Amara Bera Bera, campioana Spaniei din ultimele două sezoane

Echipa iberică a câştigat la cinci goluri în Franţa, după ce Paris 92 a avut un avantaj de patru „boabe” la pauză!

După 27-27 pe teren propriu, în urmă cu o săptămână, echipa iberică a obţinut o victorie de senzaţie în partida retur cu Paris 92, care a avut loc în această după amiază, în Franţa. Super Amara Bera Bera a fost condusă cu 14-10 la pauză, dar a avut o repriză secundă de vis şi a întors soarta dublei manşe în favoarea sa, câştigând uluitor, la o diferenţă de cinci goluri: 26-21!
În acest duel, brazilianca Mariane Cristina Oliveira Fernandes a marcat 9 „boabe” pentru echipa iberică, în timp ce Esther Arrojeria Arantzazistroke a punctat de şase ori. Celelalte goluri ale campioanei en-titre a Spaniei au fost înscrise de Malena Calvo (2), Maria Prieto O’Mullony (2), Adriana Cardoso de Castro (2), Sara Gil de la Vega (1), Laura Hernandez Selva (1), Cristina Polonio Rincon (1), Maitane Echeverria Martinez (1) şi Emma Boada Coronado (1).
Primul meci dintre SCM Rm. Vâlcea şi Super Amara Bera Bera este programat în Sala Traian, pe 13/14 noiembrie, iar returul se va disputa în Ţara Bascilor, la San Sebastian, o săptămână mai târziu, pe 20/21 noiembrie.

Alte trei echipe din România sunt angrenate în Liga Europeană, două urmând a evolua, de asemenea, în turul 3

În turul 3 al celei de-a doua competiţii inter-cluburi de handbal feminin din Europa, ţara noastră mai este reprezentată de alte două echipe. Una dintre acestea este SCM Gloria Buzău (care a fost calificată, de asemenea, direct în această fază), elevele lui Aurelian Roşca urmând a se duela pentru accederea în grupele principale cu Storhamar Handball Elite (din Norvegia).
În plus, în următoarea etapă a Ligii Europene va evolua şi Măgura Cisnădie, care a eliminat-o pe Banik Most. După 27-26, în deplasare, formaţia din Sibiu a pierdut cu scorul de 26-25 pe teren propriu, dar a acces în turul 3 graţie golurilor mai multe marcate în Cehia.
Altfel, o altă echipă din România, Minaur Baia Mare, nimeni alta decât vicecampioana ţării din sezonul trecut, a fost acceptată de EHF direct în grupele principale, alături de Mosonmagyarovari KC (Ungaria), Viborg HK (Danemarca) şi Lada Togliatti (Rusia).

HANDBAL FEMININ / LIGA EUROPEANĂ

Turul 3

VACI NKSE (UNGARIA) – HSG BLOMBERG-LIPPE (GERMANIA)
HC ZVEZDA ZVENIGOROD (RUSIA) – MKS ZAGLEBIE LUBIN (POLONIA)
STORHAMAR HANDBALL ELITE (NORVEGIA) – SCM GLORIA BUZĂU (ROMÂNIA)
ES BESANCON FEMININ (FRANŢA) – BM ATLETICO GUARDES (SPANIA)
DVSC SCHAEFFLER DEBRECEN (UNGARIA) – MĂGURA CISNĂDIE (ROMÂNIA)
LES NEPTUNES DE NANTES (FRANŢA) – H 65 HOORS HK (SUEDIA)
HC LOKOMOTIVA ZAGREB (CROAŢIA) – MKS FUNFLOOR PERLA LUBIN (POLONIA)
SOLA HK (NORVEGIA) – ASTRAKHANOCHKA ASTRAKHAN (RUSIA)
CHAMBRAY TOURAINE (FRANŢA) – MOLDE HK ELITE (NORVEGIA)
MTK BUDAPESTA (UNGARIA) – HERNING-IKAST HANDBOLD (DANEMARCA)
SG BBM BIETIGHEIM (GERMANIA) – TERTNES ELITE (NORVEGIA)
SCM RM. VÂLCEA (ROMÂNIA) – SUPER AMARA BERA BERA (SPANIA)
• meciurile din turul 3 vor avea loc pe 13/14 noiembrie (turul) şi 20/21 noiembrie (returul)
• Echipele Mosonmagyarovari KC (Ungaria), Viborg HK (Danemarca), Minaur Baia Mare (România) şi Lada Togliatti (Rusia) sunt calificate direct în grupele Ligii Europene.