Miercuri, 4 octombrie, CSM CSU Oradea – formaţie antrenată de vâlceanul Cristian Achim – a disputat primul meci din noul sezon al Ligii Naţionale de baschet masculin. Bihorenii au avut însă parte de un adevărat şoc, în condiţiile în care au fost învinşi, pe teren propriu, de BC CSU Sibiu, cu scorul de 79-63. După primul sfert, încheiat cu 23-14 pentru echipa din vestul ţării, nimic nu prevestea deznodământul de la final. CSM CSU Oradea a avut apoi o scădere inexplicabilă şi a pierdut toate celelalte trei sferturi, cu 21-19, 23-8 şi 21-16, astfel că a debutat cu stângul în campionatul actual.
Miercurea aceasta, de la ora 17.30, în cel de-al doilea meci din Liga Naţională de baschet masculin, bihorenii vor juca în fieful echipei SCM „U” Craiova. Aşa cum se cunoaşte, CSM CSU Oradea face parte din Conferinţa B, în care a fost repartizată de altfel şi CS Vâlcea 1924. Înaintea startului, formaţia pregătită de Cristi Achim – vicecampioană în sezonul trecut – era considerată marea favorită la locul 1 în această grupă. După eşecul cu BC CSU Sibiu, de pe teren propriu, elevii lui Cristian Achim vor trebui însă să lupte din greu pentru supremaţie, echipa de pe Cibin devenind acum principala rivală.
Pe 17 decembrie 2025, Bogdan Matei și-a anunțat demisia din funcția de președinte al Agenției Naționale pentru Sport, invocând motive...
Pentru îmbunătăţirea experienţei dvs. web, acest site foloseşte Cookies. Continuând să navigaţi pe acest site vă exprimaţi acordul asupra utilizării cookie-urilor.
Aflaţi mai multe