Fotbal Național

Viitorul Dăeşti a făcut spectacol cu Minerul Costeşti şi a preluat din nou şefia în Liga a III-a

1.42KVizualizari
Viitorul Dăeşti a câştigat categoric, cu scorul de 4-0 (după 2-0, la pauză) meciul pe care l-a disputat astăzi, sâmbătă, 16 octombrie, în etapa a 8-a din sezonul regulat al Ligii a III-a, împotriva echipei Minerul Costeşti. Adi Popa & Co. au confirmat astfel calculele hârtiei, într-o partidă în care au pornit ca mari favoriţi la victorie.

Veteranul Cristi Munteanu (41 de ani), gol-cadou, cu prilejul zilei de naştere

Cele patru goluri din acest duel au fost marcate simetric: două în primul sfert de oră din startul reprizelor, iar celelalte două în ultimele 10 minute din ambele mitane. Veteranul Cristian Munteanu (cel mai în vârstă jucător din lotul echipei de la Fedeleşoiu) a deschis scorul în minutul 12 (FOTO – jos). Duminică, 17 octombrie, fotbalistul născut la Arad (care are zeci de meciuri în Liga I şi sute de partide în eşaloanele naţionale) va împlini 41 de ani, astfel că şi-a făcut cadou acest gol, cu prilejul zilei sale de naştere.

Spre finalul primei reprize, în minutul 39, Octavian Vasile a marcat pentru 2-0, iar apoi, imediat după pauză, în minutul 59, tot el a mărit diferenţa la 3-0. Ulterior, în minutul 87, Sebastian Preda a stabilit rezultatul final (4-0).
După această victorie, Viitorul Dăeşti a revenit pe prima poziţie a ierarhiei. Echipa de la Fedeleşoiu a profitat de o nouă sincopă a marii rivale, CSM Slatina, care a terminat doar la egalitate meciul cu Vediţa Coloneşti, din deplasare (1-1). După opt etape, Adi Popa & Co. au 19 puncte în cont, iar CSM Slatina – 18.
Viitorul Dăeşti a început meciul cu Minerul Costeşti cu următorul „unsprezece”: Iustin Lungu – Cristian Munteanu, Cătălin Pîrvulescu, Lucian Iordache, Samson Nwabueze, Octavian Vasile, Cătălin Grosu, Gabriel Precup, Alexandru Mitru, Florin Costea, Sebastian Preda.