marți, octombrie 20, 2020
Fotbal Național

Viitorul Dăeşti, neînvinsă la Petroşani. George Neacşu, din nou providenţial pentru echipa de la Fedeleşoiu

709Vizualizari
Viitorul Dăeşti a bifat un nou rezultat pozitiv în Liga a III-a, cel de-al doilea consecutiv după instalarea ca antrenor principal a lui Lucian Giurcă. De această dată, fotbaliştii de la Fedeleşoiu s-au întors cu un punct din deplasarea pe care au efectuat-o în fieful echipei CSM Jiul Petroşani. Meciul cu nou-promovata din Hunedoara s-a încheiat la egalitate, 2-2 (după 2-1 pentru gazde, la pauză), vâlcenii fiind conduşi însă de două ori.
Elevii lui Damian Militaru (fost jucător de bază al Stelei Bucureşti, la sfârşitul anilor ’90 din secolul trecut) au punctat pentru 1-0 în minutul 24, prin Bogdan Matei. Dăeştenii au avut o replică rapidă şi au egalat chiar în minutul următor, după un gol înscris de Florian Pîrvu (1-1). Înainte de pauză, mai precis în minutul 45+1, CSM Jiul Petroşani a preluat însă din nou conducerea şi a intrat la vestiare în avantaj: hunedorenii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, care a fost transformată de golgheterul echipei şi al Seriei 7, Bogdan Matei (2-1).
Viitorul Dăeşti a alergat minute bune după egalare în repriza secundă. Fotbaliştii de la Fedeleşoiu au reuşit să înscrie până la urmă în minutul 69, prin George Neacşu (FOTO – în prim-plan), acesta stabilind astfel scorul final (2-2). Atacantul de la Fedeleşoiu a fost „salvatore della patria” şi în meciul cu Vediţa Coloneşti, din turul 3 al Cupei României, când a reuşit o „dublă de aur” pe final de meci, cu care a trimis partida în prelungiri.

FC HERMANNSTADT 2 – VIITORUL ŞELIMBĂR *) _-_
*) amânat; echipa Viitorul Şelimbăr a raportat 12 cazuri de Covid-19 în rândul jucătorilor, iar trei teste au fost neconcludente; meciul a fost reprogramat pentru marţi, 27 octombrie
1. VIITORUL ŞELIMBĂR 5 5 0 0 18- 5 15p.
2. GAZ METAN MEDIAŞ 2 5 4 1 0 19- 5 13p.
3. MĂGURA CISNĂDIE 5 3 1 1 6- 4 10p.
4. GILORTUL TG. CĂRBUNEŞTI 6 3 1 2 15-16 10p.
5. VIITORUL DĂEŞTI 6 2 1 3 11-15 7p.
6. CSM JIUL PETROŞANI 6 1 3 2 10-15 6p.
7. FLACĂRA HOREZU 5 1 2 2 9-10 5p.
8. MINERUL COSTEŞTI 6 1 1 4 7-17 4p.
9. FC HERMANNSTADT 2 5 1 0 4 8-11 3p.
10. CSM DEVA 5 1 0 4 7-12 3p.
Etapa a 7-a
• Vineri, 23 octombrie:
CSM DEVA – FLACĂRA HOREZU (Ora 15.00)
VIITORUL ŞELIMBĂR – CSM JIUL PETROŞANI (Ora 15.00)
• Sâmbătă, 24 octombrie:
MINERUL COSTEŞTI – GAZ METAN MEDIAŞ 2 (Ora 15.00)
VIITORUL DĂEŞTI – MĂGURA CISNĂDIE (Ora 15.00)
GILORTUL TG. CĂRBUNEŞTI – FC HERMANNSTADT 2 (Ora 15.00)
IMPORTANT! Programul meciurilor poate suferi modificări după închiderea ediţiei.