Fotbal Diverse

Viitorul Mateeşti, locul 5 în campionatul de juniori Under 19. „Echipa şi-a dovedit utilitatea, mulţi tineri au făcut deja saltul la seniori”

237Vizualizari
Juniorii Under 19 de la Viitorul Mateeşti au ratat de puţin calificarea în play-off-ul Campionatul Judeţenea. Echipa din localitatea condusă de primarul Cosmin Anghelescu s-a clasat pe locul 5, din opt echipe participante, cu 22 de puncte. La finele sezonului regular, primele patru poziţii – care au asigurat accesul în careul de aşi – au fost ocupate de Lotru Brezoi (37 de puncte), Viitorul Dăeşti (34), FC Băbeni (30) şi Olteţul Alunu (25). Acestea se înfruntă mai departe, după sistemul fiecare cu fiecare, pentru stabilirea campioanei Vâlcii.
„Clasarea pe locul 5 reprezintă un rezultat bunicel. E al doilea an când am terminat atât de sus. E remarcabil că o localitate ca Mateeşti ţine steagul ridicat la nivel juvenil, acesta e lucrul pe care mi l-am şi propus. Suntem peste multe comune din mediul rural, unele nici nu au echipe la nivel de copii! Formaţia noastră de juniori Under 19 a fost foarte utilă, pentru că vreo 4-5 jucători tineri s-au ridicat deja la seniori”, a menţionat Cosmin Anghelescu.