Fotbal Național

Viitorul Dăeşti a învins-o din nou pe Sporting Roşiori şi e ca şi calificată la barajul pentru Liga a II-a. Urmează încă un test cu CSM Alexandria

320Vizualizari
Viitorul Dăeşti a bătut-o încă o dată pe Sporting Roşiori, scor 5-0 (după 3-0, la pauză), într-o partidă care a avut loc marţi, 2 mai, la Fedeleşoiu. Cristi Munteanu, Robert Pîrvu şi colegii lor şi-au trecut astfel în cont cel de-al patrulea succes în tot atâtea meciuri jucate în campionatul actual contra principalei rivale din lupta pentru locul 2 în Seria 6. Camerunezul Franck Tchassem a semnat din nou o „dublă” pentru echipa vâlceană, după ce a punctat în minutele 14 şi 78, celelalte trei goluri fiind înscrise de Mihai Costea (25), Daniel Nicula (43) şi Andrei Popolan (88).
În urma acestui succes, Viitorul Dăeşti s-a distanţat la 4 puncte de Sporting Roşiori şi şi-a consolidat poziţia secundă în clasament, când au mai rămas doar trei etape de disputat, aşa că e ca şi calificată la barajul pentru Liga a II-a. Vineri, 5 mai, de la ora 18.00, formaţia de la Fedeleşoiu o va înfrunta, în deplasare, pe CSM Alexandria, în ultimul meci direct dintre cele două echipe din play-off-ul Seriei 6. Pentru Viitorul Dăeşti, acesta va fi un nou test de verificare a potenţialului împotriva grupării cu care se va duela, cel mai probabil, şi în finala pentru promovare în eşalonul superior, pe 3 şi 7 iunie.