vineri, mai 17, 2024
Fotbal Național

Minerul Costeşti începe play-out-ul în fieful marii perdante din bătălia pentru Top 4

452Vizualizari
Minerul Costeşti a suferit trei înfrângeri în ultimele trei runde din sezonul regular al Ligii a III-a şi a coborât pe ultima poziţie în clasamentul Seriei 6. „Ortacii” pregătiţi de Marius „Ţeţe” Vlădoi nu au renunţat însă la lupta pentru menţinerea în ultimul eşalon naţional, chiar dacă acum îi despart nu mai puţin de 8 puncte de CS „U” Craiova 2, echipa aflată deasupra liniei retrogradării.
În prima rundă din play-out, Minerul Costeşti va avea însă o misiune foarte grea, în fieful echipei CSM Cetatea Tr. Măgurele. Teleormănenii s-au impus în ambele confruntări din sezonul regular, dar de fiecare dată la o diferenţă minimă. Pe 16 septembrie, cu 2-1, la Rm. Vâlcea (goluri: Radu Filip – în minutul 17, pentru trupa vâlceană, Ovidiu Costache – 34 şi Aurel June – 58, pentru formaţia antrenată de Costin Lazăr), iar pe 19 noiembrie cu 1-0, pe teren propriu (Robert Dalu – în minutul 10).
Chiar şi aşa, credem că orice rezultat e posibil în partida din week-end, care va avea loc sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 17.00, la Tr. Măgurele. „Ortacii” pot profita de degringolada din tabăra adversă, fotbaliştii de la CSM Cetatea ratând prezenţa în Final Four după ce au pierdut uluitor ultimele două meciuri din sezonul regular. Dar, acest lucru s-a întâmplat şi la case mai mari, a se vedea FC „U” Craiova 1948, care a ratat play-off-ul în Liga I după un final asemănător, cu două înfrângeri în ultimele două meciuri.