Handbal

SCM Rm. Vâlcea a depăşit şi cel de-al doilea obstacol în Liga Florilor. Echipa din Sala Traian a învins în fieful unei „sperietoare”

402Vizualizari
Sâmbătă, 2 septembrie, SCM Rm. Vâlcea a disputat, în deplasare, cel de-al doilea meci din actualul sezon al Ligii Florilor. Echipa din Sala Traian a înfruntat-o pe CSM Tg. Jiu, care în campionatul precedent a fost o adevărată „sperietoare” pentru elevele lui Bent Dahl. Aşa cum se cunoaşte, în tur, vâlcencele s-au impus foarte greu în Gorj, cu 24-23, după ce au revenit miraculos de la 21-23, în minutul 52. Apoi, în retur, echipa noastră a câştigat cu 30-27, dar după ce era condusă cu 24-19, în minutul 49!!! De această dată, lucrurile au stat cu totul altfel, SCM Rm. Vâlcea a fost „vioara întâi” de la un capăt la celălalt al meciului şi a câştigat cu 33-25 (după 15-11, la pauză).

Ambele reprize au fost câştigate la patru goluri diferenţă

Spre deosebire de partidele anterioare dintre cele două combatante, în duelul din week-end-ul trecut, vâlcencele s-au aflat mereu la conducere, cu excepţia faptului că, în minutul 2, gruparea din Tg. Jiu a avut un avantaj minim (1-0). Apoi, formaţia din Sala Traian s-a instalat la cârma meciului şi a încercat să se desprindă de adversare, dar n-a prea izbutit acest lucru. Prima repriză a fost foarte echilibrată, iar cea mai mare diferenţă de scor a fost de patru goluri şi s-a consemnat în două rânduri: 8-4 (în minutul 15) şi 15-11 (la pauză).
Gorjencele s-au ţinut tare şi după revenirea de la vestiare şi au făcut tot ce au putut pentru a nu le lăsa pe vâlcence să se desprindă decisiv. „Ecartul” a fost minim până în minutul 42, când tabela de marcaj indica scorul de 20-18 pentru Vâlcea, dar finalul confruntării a aparţinut echipei din Sala Traian. SCM s-a impus cu 33-25, diferenţa de opt goluri cu care s-a încheiat partida fiind şi cea mai mare din acest duel. Formaţia antrenată acum de Bent Dahl şi Rasmus Rygaard Poulsen a câştigat astfel ambele reprize la câte patru goluri.
În meciul de la Tg. Jiu, golurile echipei vâlcene au fost marcate de Nathalie Hagman (10), Daniela de Jong (5), Natasa Ljepoja (3), Julia Maidhof (3), Rebeca Necula (3), Anniken Wollik (3), Cristina Florică (2), Alicia Gogîrlă (2) şi Mia Zschocke (2).
Sursă foto: Facebook SCM Rm. Vâlcea