vineri, mai 17, 2024
Fotbal Național

SCM Rm. Vâlcea a învins-o pe Flacăra Horezu, în Zăvoi. Adi Tilioiu a semnat o „dublă”

302Vizualizari
La finele săptămânii trecute, a avut loc ultima etapă din turul sezonului regular al Ligii a III-a. Printre meciurile din Seria 6 s-a numărat şi cel programat pe Stadionul „Municipal” din Zăvoi, între SCM Rm. Vâlcea şi Flacăra Horezu. Partida s-a încheiat cu victoria clară a elevilor lui Gabriel Mangalagiu, cu scorul de 3-0 (după 1-0, la pauză). Cele trei goluri au fost marcate de Adrian Tilioiu (în minutele 7 şi 45) şi Robert Cruceru (74).
„Am «stins» Flacăra prin reușitele lui Tilioiu («dublă») și Cruceru! Felicitări băieți! Cu «dubla» de astăzi, atacantul Adi Tilioiu a ajuns la patru goluri în ultimele trei etape. Ține-o tot așa, Adi!”, au transmis oficialii de la SCM Rm. Vâlcea, pe Facebook, imediat după meciul de vineri, 20 octombrie.

„Municipalii” au prins Top 4 în Liga a III-a, chiar în ultima rundă din turul sezonului regular

Graţie victoriei cu Flacăra Horezu, echipa din Zăvoi a acumulat 15 puncte şi a urcat pe locul 4, poziţie care i-ar asigura prezenţa în play-off-ul Ligii a III-a. Pe podiumul Seriei 6, se află CSM Cetatea Tr. Măgurele (19 puncte), Vediţa Coloneşti (17) şi Sporting Roşiori (15), ultima dintre acestea având un golaveraj mai bun decât SCM Rm. Vâlcea (22-17, faţă de 12-11 al „municipalilor”). De partea cealaltă, „olarii” antrenaţi de Cătălin Bucă au rămas cu 11 puncte, iar la finele turului sezonului regular ocupă locul 7.