vineri, mai 17, 2024
Fotbal Național

Cozia Călimăneşti a pierdut categoric în Bănie, iar sâmbăta aceasta dispută un meci decisiv pentru menţinerea în Liga a III-a, pe teren propriu, cu…

402Vizualizari
După un parcurs bun în sezonul regular, în care a dat impresia că nu va avea probleme în lupta pentru evitarea retrogradării, Cozia Călimăneşti nu-şi mai găseşte cadenţa în play-out. Marţi, 2 mai, în etapa intermediară care a avut loc în Liga a III-a, echipa antrenată de Vasile Ilinca a fost bătută categoric, în deplasare, de CS „U” Craiova 2. Tinerii fotbalişti din Bănie au învins cu 4-0 (după 2-0, la pauză), golurile fiind înscrise de Ştefan Bană (în minutul 9), Dragoş Popa (32), David Ciolacu (31) şi Rareş Tomşa (57).
Pentru echipa din frumoasa staţiune vâlceană, urmează un meci decisiv în bătălia din subsolul clasamentului Seriei 6. Astfel, sâmbătă, 6 mai, de la ora 18.00, elevii lui Vasile Ilinca vor primi, pe teren propriu, vizita Vediţei Coloneşti, chiar formaţia cu care se duelează pentru supravieţuirea în ultimul eşalon naţional. În acest moment, câmd mai sunt patru runde până la sfârşitul play-out-ului, Cozia Călimăneşti are un avans de patru puncte faţă de gruparea din judeţul Olt. Cu o victorie, vâlcenii ar scăpa definitiv de emoţii în ceea ce priveşte retrogradarea, iar o remiză ar menţine lupta deschisă, în timp ce un succes al oaspeţilor „ar arunca în aer” finalul de campionat.