Fotbal Național

Flacăra Horezu a avut 2-0 la pauză în fieful liderei CSM Alexandria. În repriza secundă, „olarii” au încasat însă goluri pe bandă rulantă

322Vizualizari
Marţi, 2 mai, în primul meci pe care l-a disputat în această săptămână în Liga a III-a, Flacăra Horezu a suferit cea de-a şasea înfrângere în tot atâtea etape din play-out. De această dată, Adi Popa & Co. au pierdut în fieful echipei CSM Alexandria, într-o partidă cu nu mai puţin de şapte goluri marcate. Lidera incontestabilă a Seriei 6 a reuşit să se impună cu scorul de 5-2 – culmea, însă! – după ce „olarii” cu condus cu 2-0 la pauză. De parcă meciul s-ar fi jucat la pariuri: 2 pauză, 1 final! Şi ce cotă la victorie a avut CSM Alexandria după prima repriză!
Flacăra Horezu a înscris mai întâi prin Andrei Stanciu (în minutul 38, din penalti), iar apoi şi-a majorat avantajul graţie unui gol semnat de Ionuţ Moldovan (43). Speranţele echipei din Treapt într-un rezultat pozitiv s-au năruit în cel de-al doilea mitan, când gruparea din Teleorman a punctat de cinci ori, fără a mai încasa vreo „boabă”. CSM Alexandria a redus din handicap în minutul 52, prin Robert Jerdea, iar apoi a egalat după un autogol al lui Valentin Defta (69). În minutul 82, Florin Cioablă (fost jucător la Flacăra Horezu şi Viitorul Dăeşti) i-a adus pentru prima oară pe adversari în avantaj (3-2). Ultimele două goluri ale teleormănenilor au fost semnate de Cosmin Neagu (84) şi din nou, de Florin Cioablă (87).
Aşa cum am mai anunţat, în week-end, mai precis sâmbătă, 6 mai, de la ora 18.00, „olarii” vor disputa un nou meci în deplasare în judeţul Teleorman, de această dată împotriva echipei Sporting Roşiori.