Fotbal Național

În week-end, două supermeciuri în play-off-ul Seriei 6 din Liga a III-a! SCM Rm. Vâlcea merge la Coloneşti, pentru a-şi apăra locul 1

164Vizualizari
În următoarea etapă din Liga a III-a, în play-off-ul Seriei 6 sunt programate două meciuri al căror deznodământ va cont enorm pentru stabilirea echipelor care vor disputa ulterior barajele de promovare în eşalonul superior. După ce a urcat pe locul 1, graţiei victoriei categorice pe care a repurtat-o week-end-ul trecut, pe teren propriu, cu Viitorul Dăeşti (3-0), SCM Rm. Vâlcea (FOTO) o va înfrunta acum pe Vediţa Coloneşti, în deplasare.
Elevii lui Gabriel Mangalagiu au un bilanţ mai bun în partidele directe cu adversara din această săptămână, în condiţiile în care au câştigat o dată, cu 2-1, chiar la Coloneşti, pe 13 octombrie 2023, golurile fiind înscrise de Adrian Tilioiu (în minutul 3) şi Claudiu Ghighilicea (82), în timp ce Vediţa a punctat prin Junior Antoine Bessong (67). În schimb, cele două partide din Zăvoi s-au încheiat la egalitate. Pe 15 martie, a fost 0-0, iar pe 29 martie, primul meci din play-off s-a terminat 1-1, golurile fiind marcate de Cosmin Neagu (în minutul 45+3) şi, respectiv, de acelaşi Junior Antoine Bessong (27).
În runda din week-end-ul trecut, gruparea din judeţul Olt şi-a vândut foarte scump pielea în partida cu fosta lideră, CSM Cetatea Tr. Măgurele, cu care a remizat (1-1). Vediţa Coloneşti a fost condusă cu 1-0, dar a egalat în minutul 85, dintr-o lovitură de la 11 metri. Ulterior, Alexandru Dane, golgheterul grupării din Teleorman, a ratat şansa de a-şi aduce echipa în avantaj, după ce ratat un penalti în minutul 90+3, trimiţând mingea în bară.
Meciul Vediţa Coloneşti – SCM Rm. Vâlcea va avea loc vineri, 19 aprilie, de la ora 17.00.
Sursă foto: Facebook Sport Club Municipal Râmnicu Vâlcea