Sporturi

CS Vâlcea 1924, înfrângere neaşteptată în fieful ultimei clasate din Conferinţa B a Ligii Naţionale de baschet masculin

318Vizualizari
Luni, 6 noiembrie, CS Vâlcea 1924 a disputat un nou meci în Liga Naţională de baschet masculin. De această dată, echipa antrenată de Hristu Şapera a evoluat în fieful formaţiei CSM Focşani, ultima clasată din Conferinţa B, în faţa căreia, din păcate, a suferit un eşec oarecum neaşteptată. Gruparea din Vrancea s-a impus cu scorul de 74-71 (pe sferturi: 17-18, 15-19, 17-11, 25-23) şi şi-a trecut astfel în cont primul succes din sezonul actual.

„Lupii negri” au avut un avans de 12 puncte în cel de-al doilea sfert

Partida a fost extrem de echilibrată, însă cel puţin până la pauză CS Vâlcea 1924 a părut că se află în control şi că va reuşi să câştige. CSM Focşani a dat primul coş (2-0), după care „haita” de la poalele Capelei a preluat conducerea şi s-a distanţat treptat de adversara sa. În primul sfert, cel mai mare avantaj al echipei noastre a fost de cinci puncte (10-5, în minutul 8), dar, până la urmă, după primele 10 minute de joc s-a consemnat o diferenţă minimă în favoarea Vâlcii (18-17). În cel de-al doilea sfert, „lupii negri” s-au desprins la 12 puncte la un moment dat (29-17, în minutul 13), însă apoi a urmat regresul, iar CSM Focşani a redus încet-încet din handicap, iar în minutul 19 elevii lui Hristu Şapera mai aveau doar un avans de 3 puncte (35-32). CS Vâlcea 1924 a intrat totuşi la vestiare cu un plus de 5 puncte (37-32).

CSM Focşani s-a desprins la 10 puncte în minutul 37 şi a rezistat iureşului din final al vâlcenilor

Începutul celui de-al treilea sfert a fost total nefast pentru echipa noastră, iar adversarii au întors scorul în favoarea lor (39-37, în minutul 24). În continuare, cele două combatante au alternat la conducere, dar de fiecare dată la câte 1 punct. Ultimul sfert a debutat de la 49-48 pentru CSM Focşani, iar „lupii negri” s-au mai aflat o singură dată în avantaj (56-54, în minutul 33). Apoi, „haita” s-a prăbuşit inexplicabil, iar formaţia din Vrancea s-a desprins la 10 puncte (66-56, în minutul 37). CS Vâlcea 1924 n-a renunţat însă la luptă şi a recuperat din handicap, iar cu 12 secunde înainte de final scorul era 72-71 pentru CSM Focşani. Gruparea antrenată de Hristu Şapera n-a reuşit însă să mai înscris niciun punct, iar adversarii s-au impus cu 74-71. În meciul de la Focşani, punctele echipei vâlcene au fost marcate de Stephaun Branch (23), Isaiah Williams (18), Zoran Paunovic (11), Vladislav Solopa (7), Nicolae Ciucă (6), Anton Rotaru (4) şi Peter Olisemeka (2).

Frustrare maximă în „haită”, după înfrângerea din această săptămână

După înfrângerea de la Focşani, dezamăgirea a fost imensă în tabăra vâlceană, aşa cum reiese şi din mesajul postat de pagina de Facebook a clubului din Sala Traian. „Pierdem la Focșani și ne îngreunăm parcursul în campionat. Încă un meci pierdut la limită care ne frustrează, dar avem puterea să mergem mai departe. Putem cu siguranță mai mult!”, au scris oficialii de la CS Vâlcea 1924, pe reţeaua de socialzare.
„Lupii negri” vor sta în următoarea rundă din Liga Naţională, care va avea loc la finele acestei săptămâni. Echipa noastră va juca din nou în competiţia internă pe 18 noiembrie, când va primi, pe teren propriu, vizita formaţiei CSM CSU Oradea, care e antrenată de vâlceanul Cristian Achim.
Sursă foto: Facebook CS Vâlcea 1924