Fotbal Diverse

Robert Popa, integralist în înfrângerea României U19 cu Spania (1-4), Victor Dican a jucat 11 minute în remiza cu Ţările de Jos (0-0)

502Vizualizari
Naţionala Under 21 a României, care se pregăteşte pentru turneul final al Campionatului European din 2023 (unde tricolorii sunt calificaţi direct, în condiţiile în care ţara noastră va fi gazda competiţiei), a disputat zilele trecute două meciuri amicale tari, în compania unor reprezentative puternice de pe continent: Spania şi Ţările de Jos.
Astfel, vineri, 23 septembrie, tricolorii au înfruntat-o naţionala iberică, la Cluj-Napoca, pe stadionul Cluj Arena, în faţa căreia au pierdut categoric, cu scorul de 4-1 (după 2-0, la pauză). Unicul gol al echipei României a fost marcat de David Miculescu (FCSB), în minutul 85, la 3-0 pentru iberici. În acest duel, portarul vâlcean Robert Popa (FC „U” Craiova 1948) a fost integralist, în timp ce Victor Dican (FC Botoşani), celălalt jucător vâlcean convocat de selecţionerul Emil Săndoi pentru această acţiune de pregătire, nu a evoluat deloc.
Ulterior, marţi, 27 septembrie, România a remizat cu Ţările de Jos (0-0), dar între buturile naţionalei Under 19 nu s-a mai aflat Robert Popa, ci Otto Hindrich (legitimat în prezent la echipa maghiară Kisvarda), care a fost integralist. De această dată, Emil Săndoi a apelat însă la serviciile lui Victor Dican, care a fost trimis pe teren din minutul 79, în locul lui Vladimir Screciu (CS „U” Craiova).