Fotbal Național

Viitorul Dăeşti a învins la Roşiori şi e foarte aproape de o nouă calificare la barajul pentru Liga a II-a

305Vizualizari
Viitorul Dăeşti a reuşit să se impună cu scorul de 3-1 (după 2-1, la pauză), în meciul pe care l-a susţinut vineri, 14 aprilie, în deplasare, împotriva echipei Sporting Roşiori. Toate cele trei goluri ale formaţiei vâlcene au purtat semnătura lui Mihai Costea, care a punctat în minutele 21, 41 şi 87, ultima oară – din penalti. De partea cealaltă, teleormănenii au înscris în minutul 45, prin Ionel Ciortan.
Prin acest succes, Viitorul Dăeşti a urcat pe locul 2 în play-off-ul Seriei 6 din Liga a III-a, având 36 de puncte în cont, în timp ce rivala de la sfârşitul săptămânii trecute a rămas cu 35. Gruparea de la Fedeleşoiu a devenit astfel principala favorită în lupta pentru calificare la barajul pentru Liga a II-a, la care a participat şi în ediţia precedentă, când a pierdut în semifinale, cu AFC Odorheiu Secuiesc, după două înfrângeri identice (0-1).